Ду Фу (712-770). Пісня про хліб і шовк, Весняний краєвид, Подорожуючи, вночі описую почуття (1-2 за вибором учителя). Зв’язок поезії Ду Фу з історичною реальністю. Вплив конфуціанства на світогляд поета. Національні образи, символи в ліриці митця. Образ ліричного героя, його сприйняття життя і природи, почуття, мрії, ідеали, дума про батьківщину – СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ

Мета:

– Навчальна: продовжити ознайомлення з китайською лірикою епохи Тан; ознайомити учнів з життям та творчістю Ду Фу; показати зв’язок поета з історичною реальністю; простежити вплив конфуціанства на світогляд поета; продовжувати навчати учнів аналізувати поетичний текст;

– Розвивальна: розвивати образне мислення; виховувати співчуття, доброту, гуманізм.

– Виховна: виховувати інтерес до китайської поезії та культури.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі нових вмінь та навичок.

Обладнання: картки з біографією Ду Фу; тексти поезій Ду Фу; ілюстрації із зображенням природи Китаю.

Чи важка ж то робота – складати у віршах рядки?

Лі Бо

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

– Укажіть художні засоби, за допомогою яких Лі Бо створює картину ночі у вірші “Печаль на яшмовому ганку”.

– Пригадайте визначення термінів даосизм, конфуціанство.

2. Виразне читання вірша напам’ять

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Якось один поет шанобливо звернувся до Лі Бо: “О Бо, що не має в поезії суперників, подібний до вітру в просторах, з нетутешніми думками..” Але “творчі суперники” в Лі Бо все-таки були. Принаймні один, і був ним автор наведених рядків – Ду Фу.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Сторінки життя Ду Фу

Самостійна робота учнів над матеріалом, підготовленим вчителем. Після прочитання матеріалу та занотовування окремих фактів в зошити учні колективно відтворюють життєвий шлях поета.

2. Творча спадщина Ду Фу

(слово вчителя з демонструванням мультимедійних матеріалів)

– Творчість Ду Фу нараховує понад 1400 віршів, у яких відтворено настрій протистояння танським вельможам і подано історичну панораму за часів правління династії Тан. Серед віршів Ду Фу офіційна китайська критика виділяла твори політичної тематики (оспівування імператора) і твори, присвячені темі тлінності існування, зображення людської нікчемності. Серед віршів Ду Фу виділяють чотири поезії, які навантажені історичними і міфологічними алегоріями, тож їх важко зрозуміти без коментарів. Твори Ду Фу не лише глибокозмістовні, але й мають філософське значення. У традиційному китайському літературознавстві Ду Фу присвоєно титул “шишен” (“священномудрий піїт”).

3. Виразне читання та аналіз вірша Ду Фу “Пісня про хліб і шовк”

Матеріали до аналізу вірша

У вірші “Про хліб і шовк” виразно відтворено тему війни і миру.

Автор використовує художні засоби для зображення війни і миру, закликає людей “перекувати мечі на орала” та зупинити війну. Ліричного героя насамперед непокоять наслідки війни, осмислюючи все з погляду історичних процесів. Точка зору мирного населення, простого народу збігається з позицією ліричного героя, який закликає “повиливати з блискучих лат” “серпи, мотики і рала” – знаряддя мирної праці хлібороба.

Ду Фу оспівує саме хліб і шовк, а не, наприклад, хліб і сіль, тому що він прагне миру не лише для задоволення життєво необхідних потреб, що символізує хліб, а й для занять творчістю, творенням краси довкола. Шовк він сприймає не лише як результат мирної праці, а й краси, продукт творчості, натхнення, якого навряд чи дістанеш, коли зчиниться війна.

Чому вірш називається “Пісня про хліб і шовк”? Хліб і шовк – те, що було основою, символом нормального життя в Китаї. Поет оспівує мирне життя своєї батьківщини, прагне повернути до нього своїх співвітчизників.

4. Узагальнення здобутих знань

(Заповнення учнями таблиці “Особливості поетики Ду Фу”.)

Особливості поетики Ду Фу

Провідні мотиви поезії Ду Фу

Особливості поетики віршів Ду Фу

Біль за просту людину, уболівання за долю країни, мотиви самотності, печалі, страждань у вигнанні, сувора критика несправедливості у світі й у державі, конфуціанські мотиви, головна цінність яких – людина, оспівування реальних людей у реальному житті

Співвідношення “свого” і “чужого”, художнє протиставлення: багатства – бідності, війни – миру, чужини – батьківщини; образи-символи; поєднання літературної і розмовної (просторічної) мови у поезії; гострий соціальний зміст творів; лаконізм і простота

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Бесіда

– Майстром якої лірики був Ду Фу?

– Які почуття виникають у вас, коли ви читаєте поезію Ду Фу?

– Розкрийте національну своєрідність поетичних творів Ду Фу.

– Які образи найбільше приваблюють вас у поезії Ду Фу?

– Поміркуйте над життєвим і творчим шляхом Ду Фу і доведіть, що поет справді був гуманістом.

2. Рефлексія

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Підготувати відповідь на запитання: “У чому полягають відмінності в зображенні дійсності Лі Бо та Ду Фу?”.

2. Підготувати подання образу Омара Хайяма від першої особи (за індивідуальним завданням).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ду Фу (712-770). Пісня про хліб і шовк, Весняний краєвид, Подорожуючи, вночі описую почуття (1-2 за вибором учителя). Зв’язок поезії Ду Фу з історичною реальністю. Вплив конфуціанства на світогляд поета. Національні образи, символи в ліриці митця. Образ ліричного героя, його сприйняття життя і природи, почуття, мрії, ідеали, дума про батьківщину – СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ