Дива – поруч
Матеріал до уроку. Микола Вінграновський “Лазить сонечко в травах…”.
Мета. Розвивати в учнів інтерес, спостережливість, чутливість до сприймання краси природи. Розширювати і поглиблювати уявлення про цікаве, красиве в природі; удосконалювати навички правильного і виразного читання, стимулювати уяву та образне мислення. Виховувати любов до природи.
Обладнання. Таблиця для розпитування.
Хід уроку
І. Організація класу. Мовна розминка.
1. Гра “Зайве слово”.
Прослухайте групу слів і виділіть в ній “зайве” слово. А ті, що залишаться – назвіть одним узагальнюючим словом.
Тополя, береза, сосна, калина, липа.
(Калина – кущ, всі інші – дерева.)
Айстра, нагідки, гвоздика, клен, чорнобривці.
(Клен – дерево, всі інші – квіти.)
Ластівка, горобець, оса, соловей, сорока.
(Оса – комаха, всі інші – птахи.)
2. Розпитування за таблицею.
– Прочитайте швидко.
Річка | Біль | Очі | Коса |
Лис | Гра | Калоша | Кобза |
Місто | Коза | Тісто | Овочі |
Граблі | Сіль | Лоша | Ручка |
Оса | Козак | Міст | Лист |
– Знайдіть і прочитайте слова, що відрізняються лише однією буквою, двома буквами.
3. Гра “Чудо-земля”.
– Прочитайте прислів’я (від центра кола). Поясніть, як ви їх розумієте.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
– Приваблює, милує, чарує, кличе у подорож матінка-земля. Співає, дзвенить, бринить, квітує, звеселяє, пригощає… Дарує поетам можливість описати її словами. А кожен бачить по-різному, чарівну й привабну. Ми сьогодні у цьому зможемо переконатися, познайомившись із життям і творчістю Миколи Вінграновського.
III. Ознайомлення із життям і творчістю М. Вінграновського.
1. Розповідь учителя.
(Додаток)
2. Опрацювання статті про Миколу Вінграновського (с. 125).
– Коли і де народився Микола Вінграновський?
– Про що він пише у своїх творах?
– Чим ще, окрім літератури, займався поет?
IV. Опрацювання вірша “Лазить сонечко в травах…”.
1. Читання вірша вчителем.
– Які картини ви уявили, слухаючи цей вірш?
– Який настрій він викликав?
2. Словникова робота.
Вправа на розширення поля читання.
3. Читання вірша мовчки.
– Про кого йдеться у вірші?
4. Повторне читання вірша “ланцюжком” (по строфах).
– Яку пору року описує поет? Підтвердіть рядками з вірша.
– У яких рядках змальовано життя в русі? Прочитайте.
5. Розвиток мовлення.
– Оберіть одного з персонажів і розкажіть, як його можна намалювати.
6. Мовно-логічне завдання.
– До слів лівої колонки підберіть за змістом твору слова з правої колонки.
Сонечко | Скаче |
Чапля | Грають |
Коник | Стоїть |
Метелики | Лазить |
7. Виразне читання вірша.
8. Робота з зошитом (с. 37-38).
V. Підсумок уроку.
– Вірш якого поета ми сьогодні читали?
– Як сприймає Микола Вінграновський природу? Доведіть словами з вірша.
Додаток
Микола Вінграновський народився 1936 року в селі Богопіль (нині Первомайськ) Миколаївської області; закінчив Інститут кінематографії в Москві, де познайомився з Олександром Довженком, який мав значний вплив на формування поета. М. Вінграновський – кіноактор, кінорежисер і сценарист. Перші вірші з’явилися 1958 року на сторінках журналів “Дніпро” та “Жовтень” (“Дзвін”).
Навчався на акторському відділі Київського інституту театрального мистецтва. Ще студентом зіграв головну роль у художньому фільмі “Повість полум’яних літ”, автором якого був Олександр Довженко. Автор книжок-віршів “Атомні прелюди”, “Сто поезій”, “Поезії”, “На срібнім березі”, “Київ”, “Губами теплими і оком золотим”. Лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка, літературної премії “Благовіст”, Міжнародної премії Фундації Антоновичів. Помер 26 травня 2004 року.