Динаміка образу Елізи Дулітл – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: визначити динаміку образу Елізи Дулітл, ідеї твору Б. Шоу “Пігмаліон”; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу в саморозвитку та самовдосконаленні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в парі та колективі; інформаційної: розвивати навички роботи із підручником та уміння критично оцінювати теоретичний матеріал; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: урок-дослідження.

Основні терміни та поняття: тема, ідея, міф, проблематика, “філологічна” п’єса.

Міжпредметні зв’язки: мовознавство (філологія), історія, психологія, етика, естетика.

Обладнання: портрет письменника, до твору, фрагменти з кінофільму “Моя прекрасная леди” (1964).

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– На думку Б. Шоу, людина, яка не знає літературної мови, не може грамотно висловлювати думки, ніколи не досягне успіху в житті та кар’‎єрі. П’‎єса “Пігмаліон” показує читачеві, як завдяки освіті може кардинально змінитися життя людини. Утім, розпочавши з проблем фонетики, автор вивів читача на проблему особистості, її духовного розвитку. Він показав, що навіть освічена, розумна людина навряд чи змогла б вийти за межі свого соціального стану. А якщо вона і знайшла б у собі сили для цього, то цей процес був би непростим і болісним. І в цьому ми переконаємося на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Літературний диктант

1. Як Бернард Шоу у передмові до п’‎єси “Пігмаліон” тлумачив свій задум щодо цього твору? (Як пропаганду фонетично правильної англійської мови.)

2. З яким давньогрецьким міфом перегукується і назва, і зміст п’‎єси Бернарда Шоу? (З античним міфом про Пігмаліона та Галатею.)

3. Де відбувається зустріч квіткарки і професора? (Біля церкви, на вулиці.)

4. Чому присвятив своє життя професор Хіггінс? (Дослідженню фонетики англійської мови.)

5. Визначте жанрову специфіку твору “Пігмаліон”. (Це драма-дискусія.)

6. Хто і з ким укладає парі? (Професор Хіггінс з полковником Пікерінгом.)

7. У чому полягало парі? (Професор Хіггінс за кілька місяців зробить з неосвіченої квіткарки герцогиню.)

8. Яким є фінал п’‎єси Б. Шоу “Пігмаліон”? (Відкритим.)

9. Що Еліза говорить про себе, дискутуючи з Хіггінсом, і в чому вона бачить сенс свого життя? (Вона хоче, щоб її поважали, любили. “Я теж людина, а не бруд під вашими ногами”.)

10. Як можна назвати урок, який у книжці п’‎єси дає Еліза професорові? (Урок гідності.)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Аналіз образу Елізи Дуліттл

– Знайдіть та зачитайте портрет головної героїні на початку п’‎єси.

“Її ніяк не можна назвати привабливою. Волосся її якогось мишачого кольору, який не зустрічається в природі: тут явно необхідні вода й мило. Без сумніву, вона по-своєму охайна, проте поряд із дамами рішуче здається замазурою. Риси обличчя у неї непогані, але стан шкіри залишає бажати кращого; крім того, помітно, що вона потребує послуг дантиста”.

– Якою постає героїня у ІІІ дії?

“Еліза, вишукано вбрана, справляє, увійшовши до кімнати, враження такої непересічної шляхетності та вроди, що всі присутні мимоволі встають. Уловивши гіггінсові вказівки, вона із завченою грацією підходить до місіс Гіггінс. Еліза вимовляє слова з педантичною правильністю й дуже милою інтонацією”.

2. Перегляд уривків з фільму, порівняння з літературним твором

3. Виведення формули успіху Елізи-Галатеї

Літературна мова + бездоганні манери + велике бажання змінитися +

+ наполегливість = справжня леді

4. Робота з таблицею “Еволюція Елізи: від квіткарки до леді”

Еволюція Елізи: від квіткарки до леді

Еліза-квіткарка

Чарівна леді

Що залишилося незмінним?

Що було?

Що стало?

Бідна, неохайна, неосвічена, її вимова далека від літературної, вона робить помилки у вимові звуків, використовує просторіччя, має вульгарні манери

Уміння спілкуватися, грамотно говорити, елегантність та чарівність зовнішнього вигляду, вишуканість та невимушеність манер, познайомилася з музикою, літературою, мистецтвом

Почуття власної гідності, незалежність, рішуче бажання змінити своє життя, прагматичність, доброта

Висновок. Б. Шоу показує еволюцію Елізи-Галатеї. Безграмотна квіткарка → “майже леді” → справжня леді. Хоча зовні головна героїня змінюється кардинально, проте вона зберігає позитивні людські якості.

5. Інтерактивна вправа “Асоціативне гроно”

Хіггінс – наполегливий, упертий, самовпевнений, егоїстичний, фанатично відданий роботі, амбітний, він байдужий до людей та їхніх почуттів; сам має не дуже гарні манери.

Еліза – зовсім не мармур, а особистість, характер, якої відшліфовується й удосконалюється під час експерименту, перевершує свого “Творця”.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Слово вчителя

– Б. Шоу створив драму не про кохання, а про силу творчості, про духовне пробудження людини під впливом мистецтва, про можливість здобуття особистістю внутрішньої краси й свободи.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до контрольної роботи.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Динаміка образу Елізи Дулітл – IІ семестр