ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ У ТВОРАХ УКРАЇНСЬКИХ ПОЕТІВ

Мета: вдосконалювати навички продуктивного виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати, співставляти прочитане; розвивати зорову пам’ять, мовлення, мислення, пам’ять, увагу, естетичні почуття; розширити поняття про державні символи; виховувати любов і гордість за Батьківщину, за її державні символи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Бесіда

– Як називається куточок на Землі, де людина народилася? (Рідний край)

– А що для вас означає словосполучення рідний край? (Місце, де народився, живеш, ходиш до школи…)

– Як інакше можна назвати рідний край? (Батьківщина)

– А якщо зібрати всі такі куточки, такі маленькі Батьківщини, всіх людей з міст і сіл, що утвориться? (Наша велика Батьківщина)

2. Слухання пісні Т. Петриненка “Україна”

– Як співак ставиться до своєї країни?

3. Технологія “Кошик знань”

– Чому Україну називають славною?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми ще раз поговоримо про нашу рідну країну – Україну і погортаємо сторінки усного журналу “Моя славна Україна”, поговоримо про державні символи нашої Батьківщини.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Сторінка перша. Легенда “Наша Батьківщина”

1) Читання легенди учнями “ланцюжком”.

НАША БАТЬКІВЩИНА

Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші ж предки кинулись пізніше, але землі їм уже не дісталось. От вони й прийшли до Бога, а він у цей час молився, відтак вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати.

По якійсь хвилі Бог озирнувся, сказавши що вони чемні діти, хороші. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. “Ні,- відповіли наші предки,- там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці”. “Ну, тоді я вам дам землю ту, що залишив для раю, там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам’ятайте, якщо будете її берегти, то вона буде ваша, а ні – то ворога”.

Пішли наші предки на ту землю, оселилися й живуть донині. А країну свою назвали Україною.

2) Бесіда за змістом.

– До кого прийшли наші предки?

– Як Бог їх назвав? Чому?

– Знайдіть і прочитайте у тексті уривок, у якому описуються землі України.

– З якою умовою Бог віддав райські землі?

2. Фізкультхвилинка для очей

3. Сторінка друга. Символіка

1) Бесіда.

– Що означає вислів незалежна держава? (Незалежність держави на міжнародній арені, рівноправне членство у міжнародних організаціях, неможливість втручання у внутрішні справи інших держав чи міжнародних організацій. На території України діє тільки її Конституція і закони.)

– Коли Україна стала незалежною державою? (24 серпня 1991 р.)

– Саме 24 серпня 1991 р. був прийнятий акт проголошення незалежності держави. Це дуже велике свято для кожного українця, адже протягом багатьох століть український народ боровся за свободу і незалежність.

– Поміркуйте і скажіть, що є візиткою кожної держави? (Символіка)

– А що означає слово символіка? (Умовне відображення подій, явищ, понять за допомогою знаків-символів; символічне значення, що надається чому – небудь.)

– Які ви знаєте символи рідної землі? (Верба, калина, український віночок, лелека, соловей, писанки, вишитий рушник, хліб і сіль на вишитому рушнику, криниця, Дніпро, острів Хортиця, українська народна пісня, українська народна іграшка, видатні українці: Т. Шевченко, Леся Українка, Павло Тичина, Богдан Хмельницький, літописець Нестор, козаки, кобзарі та багато інших.)

– Кожен народ має народні символи. Народні символи – це те, що найбільше любить і шанує певний народ. Народні символи – це наші святині.

2) Читання казки учнями “ланцюжком”.

Давно-давно жила колись жінка. І було в неї три сини. Росли вони чесними, сміливими, дуже любили свою матусю. Підросли вони і вирішили піти у світ. Вирушив у дорогу найстарший син. Мати на згадку про себе подарувала йому золоту корону з трьома промінцями. Пішов син між люди.

– Як його назвали? (Тризуб)

Настала черга середнього сина. Йому мати подарувала в дорогу синьо – жовту тканину. Своїми звитяжними ділами прославляв він свою матір.

– Яке ім’я одержав середній син? (Прапор)

А там, де був найменший син, завжди лунала дзвінкоголоса пісня. Адже мати своєму наймолодшому синові подарувала красивий солов’їний голос. І одержав син за свій голос і величний спів ім’я… (Гімн).

– Які ви знаєте державні символи України? (Гімн, герб, прапор)

– У статті 20 Конституції записано, що державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.

4. Робота в парах. Гра “Обличчям до обличчя”

1) Сторінка “Державний Гімн”.

– Гімн – хвалебна пісня на честь якогось героя чи події. Веде свій початок з давніх часів, коли в Єгипті складалися гімни, що прославляли богів. Такі пісні у нас відомі ще з часів Київської Русі. Державні гімни виникають як символ державної єдності, як своєрідні поетично-музичні емблеми окремих держав.

– Державний Гімн України – музично-поетичний твір, який прославляє батьківщину, державу, історичні події, їх героїв. Називається він “Ще не вмерла України і слава, і воля…”. Слова гімну написав поет Павло Чубинський, а музику – композитор Михайло Вербицький. Коли звучить Державний Гімн, потрібно обов’язково підвестися,- цим ми виявляємо особливу пошану до наших державних святинь.

Гімн виконується під час державних та урочистих заходів, при відзначенні державних свят, демонстрацій, військових парадів, ушануванні почесних гостей держави, відкриття різного роду урочистостей, переможців міжнародних спортивних змагань.

2) Слухання аудіозапису Державного Гімну України.

3) Сторінка “Державний Прапор”.

– Що ви вже знаєте про Прапор України?

– З чим у вас асоціюється синій колір? (Волошки, барвінок, вода, небо, незабудки)

– А жовтий? (Сонце, пісок, зерно, соняшник, курча, пшеничний лан)

– Прапор – символ незалежної держави. Прапор України – синьо-жовтий. Його кольори означають синє небо та золоту ниву. Кольори на прапорі “читають” згори донизу.

Прапор як символ об’єднував людей. Слов’яни завжди оберігали прапори. Прапори відігравали велику роль під час воєнних лихоліть. Прапороносцями завжди призначалися тільки визначні воїни. Утрата прапора або його падіння до землі визнавалися як поразка війська.

Жовтий і синій кольори були провідними серед державних кольорів Давньої Русі. Головна ідея синьо-жовтого кольору – гармонія космосу і всього сущого, що є на землі. Це ідея життя на землі: поєднання голубого неба і хлібного лану, золотого сонця і синього неба.

Цікаво, що у давнину найміцнішим матеріалом вважали дерево і метал.

Дерево малювали жовтим кольором, а метал – синім. Так, у літописі Святослава (1073 р.) топорище намальовано жовтим кольором, а сокира – синім.

Саме під такими кольорами відбувалося становлення нашої української держави.

Над Верховною Радою наш прапор замайорів 4 вересня 1991 р., а 28 січня 1992 р. Верховна Рада ухвалила постанову “Про Державний Прапор України”.

В указі сказано, що національний прапор являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних завширшки горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору, із співвідношеннями ширини до його довжини 2:3.

Коли вносять або виносять прапор, потрібно обов’язково підвестися.

Читання віршів про Державний Прапор України

– Чому прапор уважають святинею держави?

4) Сторінка “Державний Герб”.

– Тризуб – це герб України. Він золотий на голубому тлі. Відображає триєдність життя: батько – мати – дитя, які символізують собою силу, мудрість, любов. На ньому можна прочитати слово Воля.

Державний Герб України – це офіційна емблема держави, що зображується на грошових знаках, печатках, на вивісках державних установ, навчальних закладів.

Герб – це знак роду, міста, держави. У перекладі з німецької слово герб означає “спадщина”. І це не випадково: адже з давніх-давен різними знаками мітили худобу, володарі позначали гербами свою маєтність.

Тризуб належить до найстаровинніших священних знаків. Перші згадки про герби в літописах належать до Х століття. В ХІ-ХІІІ століттях князі використовували тризуб як власну відзнаку влади.

Протягом століть тризуб був поширений по всіх князівствах Київської Русі. За тривалий час зазнав він і певних змін, але все-таки зберіг свою первісну основу в зображенні.

Дослідники походження цього знака висловлювали багато думок щодо суті самого знака, і всі погоджувались, що головним у ньому є число “три”, тобто поєднання трьох основ життя.

Сучасний Герб України символізує спорідненість поколінь, мир і творчу працю. В основу його покладено золотий тризуб на синьому тлі. У наш час тризуб став символом відродження Батьківщини та її традицій, продовженням славних сторінок історії України.

– А тепер послухайте, як українські поети описують наш герб.

Читання віршів про Державний Герб України

5. Фізкультхвилинка

6. Конкурс “Хто краще?”

Сторінка “Я – читець”

Конкурс на краще виразне читання вірша українських поетів про державні символи України.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Технологія “Мозковий штурм”

– Чим народні символи відрізняються від державних?

– Чи повинні ми ставитися з пошаною до державних і національних символів? Чому?

– Історію не можна переінакшити. Наші батьки, діди і прадіди змагались за волю України під предковічними символами, які передавали у спадщину своїм синам та внукам. І ці святині – герб, синьо-жовтий прапор, гімн – будуть і далі закликати до відродження нашої історичної пам’яті, національної свідомості.

Національні і державні символи – це уособлення високого духу народу, його історичних прагнень, унікальності.

2. Вікторина “Моя славна Україна”

– Яке місто є столицею нашої держави? (Київ)

– Назвіть державні символи України. (Герб, Гімн, Прапор)

– Який кущ уважають народним символом України? (Калину)

– На честь кого було названо місто Київ? (На честь брата Кия)

– Як називається Основний Закон нашої держави? (Конституція України)

– Яка мова в Україні є державною? (Українська)

– Яка валюта в Україні? (Гривня)

– Яка найбільша річка в Україні? (Річка Дніпро)

– Державний Герб України – це… (Тризуб).

– Якого кольору Державний Прапор України? (Синьо-жовтого)

– Урочиста пісня нашої держави – це… (Гімн України).

– Найвищі гори в Україні – … (Карпати).

– Що матері дарують своїм дітям на щастя, на долю, виряджаючи в дорогу?

(Вишитий рушник)

– З чим українці зустрічають гостей? (З хлібом-сіллю)

– Як називається символ, який українки одягають на голову? (Вінок)

– Назвіть улюблені страви українців. (Сало, борщ, вареники)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Сторінки якого журналу ми сьогодні читали?

– Які знання ви отримали на цьому уроці?

– Як ви збираєтеся їх використати?

– Зробіть примітку на полі: “Я оцінюю свою роботу на цьому уроці на… балів”.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Чарівний світ природи у творах Григора Тютюнника”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ У ТВОРАХ УКРАЇНСЬКИХ ПОЕТІВ