Де лісова гілка – там і білка Матеріал уроку. Микола Сингаївський Осіння гра – ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ

Мета. Показати дітям, як білки готуються до зими, навчити виразно читати тексти, переказувати їх зміст, виховувати спостережливість, допитливість.

Обладнання. Малюнок білки, картки зі словами у вигляді листочків дерев; картка для розширення поля читання.

Хід уроку

І. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Відгадування загадки.

– Відгадайте загадку і дізнаєтесь, який незвичайний гість буде у нас сьогодні на уроці.

Довгий хвіст, короткі вуха.

А яка вона стрибуха!

По деревах стриб та стриб.

Ви догнать її могли б?

Ось затрималася трішки,

Понесла в зубах горішки

Й заховала у дуплі –

Там запаси немалі.

Працьовита, наче бджілка,

І дбайлива дуже… (Білка).

Дмитро Солодкий

Учитель прикріплює на дошці малюнок білки.

2. Гра “Віднови пісеньку”.

– Білочка просить вас повернути на місце слова, які розігнав осінній вітер.

На дошці написані слова пісні з пропусками. Учитель показує дітям картки-блискавки, зроблені у вигляді листочків дерев. Прочитані картки прикріплює на дошці. Тоді діти читають слова пісеньки і вставляють потрібні слова.

– Де ти, білочко, ____________?

Що ти, білочко, ____________?

– У зеленому ____________,

У дуплі, у соснячку

Я гризу ____________

І гриби, і ____________.

– А в морози люті, злі

Ти не мерзнеш ____________?

– Мене добре зігріва

Моя шубка ____________,

І тому зимові дні

Мені зовсім ____________.

3. Вправа з техніки мовлення.

– Як назвете пісеньку?

– Прочитайте народну пісеньку в особах, правильно інтонуючи речення.

– Що ви дізналися з пісеньки про білку?

4. Читання деформованого тексту.

– Що нового дізналися з тексту?

ЛіБка

Бікла – спрівжнай вітпоряний акротаб. Завдяик камтикіг нова когел зить – ла оп деверах. риСпнот перестбуватири домагапоє говдий наспухтйи стіхв. ніВ жислуть кермом і рапашутом.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Як білка готується до зими, прочитаємо в оповіданні Миколи Сингаївського “Осіння гра”.

III. Опрацювання оповідання М. Сингаївського “Осіння гра”.

1. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

А) Вправа на розширення периферичного зору. Читання слів, записаних пірамідкою.

– Увага! Зосередьте погляд на вертикальній лінії. Намагайтеся побачити букви, які записані зліва і справа (10-15 секунд).

Б) Словникова робота.

– Які слова, протилежні за значенням, записані у пірамідках?

– Поясніть значення слова “відлига”. (Потепління взимку або ранньою весною, що викликає розтавання снігу і льоду.)

– Доберіть слова, близькі за значенням, до слів “клопоти” (Турботи), “втямиш” (Зрозумієш, додумаєшся), “завірюха” (Заметіль, завія, хуртовина, метелиця і т. д.), “розважається” (Веселиться, грається).

2. Читання оповідання комбінованим способом.

А) Читання вчителем (до “Чи знаєте ви осінні білчині ігри?”).

– Про що ви дізналися? Що видалось найцікавішим?

Б) Читання оповідання учнями до кінця.

– Прочитайте, що запитує у вас автор. (Діти читають мовчки тільки питальне речення “Чи знаєте ви осінні білчині ігри?”)

– Можете відразу дати відповідь на це запитання?

– Дочитайте текст до кінця і простежте, як грається білка.

3. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

– Коли у білки з’являється найбільше турбот? Чому?

– Прочитайте, що заготовляє на зиму ця тваринка. Як готує до зими своє дупло?

– Як змінюється зовнішній вигляд білки перед зимівлею? Чому вона змінює шубку?

– Як білочка зимує? Прочитайте.

– Які ігри полюбляють білки? З ким вони граються?

– Знайдіть і прочитайте уривок, зображений на малюнку. Читаючи, передайте темп руху білки.

– Які слова автора засвідчують, що він милується звірятком.

– Прочитайте рядки, що римуються.

4. Вправа на розвиток швидкості читання.

Гра “Небо і земля”.

Після команди вчителя “Земля” учні починають читати, слідкуючи не пальчиком, а очима. Коли звучить команда “Небо”, діти припиняють читати, очі піднімають вгору. За командою “Земля” діти повинні продовжити читати з того місця, де зупинилися. І так кілька разів протягом читання всього тексту.

5. Переказ частини оповідання.

– Підготуйте переказ на тему “Як білка готується до зими”.

6. Мовно-логічне завдання.

– Дивлячись на малюнок, користуючись текстом, доповніть розповідь про білку потрібними словами і виразами.

Білка – це невеличке __________. Хутро в неї влітку __________, а взимку – __________. Живе у __________ і __________, в __________ дерев. Живиться __________, __________, __________ і __________. Її найлютіший ворог – куниця. (Білка – це невеличке звірятко. Хутро в неї влітку руде, а взимку – сіре. Живе у лісах і садах, в дуплах дерев. Живиться грибами, горіхами, жолудями і шишками. Її найлютіший ворог – куниця.)

7. Робота в зошиті (с. 5).

IV. Підсумок уроку.

– Про яку тварину ми сьогодні читали?

– Що нового ви сьогодні дізналися про білку?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Де лісова гілка – там і білка Матеріал уроку. Микола Сингаївський Осіння гра – ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ