ДАНТЕ “БОЖЕСТВЕННА КОМЕДІЯ “. “РАЙ: ЛЮБОВ, ЩО ВОДИТЬ СОНЦЕ Й ЗОРНІ СТЕЛІ” – ДОБА ВІДРОДЖЕННЯ. ДОБА ПРОСВІТНИЦТВА

Мета: формування предметних компетентностей: учити працювати з текстом літературознавчої статті, складати план; з’ясувати, що є головним для Раю; розвивати асоціативне та логічне мислення; прищеплювати доброту, милосердя; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі; інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію та представляти її; загальнокультурної: прищеплювати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.

Тип уроку: урок застосування умінь та навичок.

Обладнання: тексти “Божественної комедії”; схема, картки із завданнями “Четверте зайве”, ілюстрації Г. Доре.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Відтворення схеми “Світовлаштування у “Божественній комедії”” (кола Пекла) – біля дошки

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

– Із давніх-давен люди прагнули уявити, яким є Рай – місце, де панує щастя і немає зла. Які асоціації викликає у вас слово рай?

V. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Бесіда

– Чим Земний Рай відрізняється від Небесного?

– Чому душа Вергілія облишила Поета біля Раю?

– Хто знайомив мандрівника з облаштуванням Небесного Раю?

– Розкажіть про Беатріче та її роль у житті Данте.

– Яку книгу присвятив Аліг’‎єрі дівчині?

– Що символізує в “Божественній комедії” душа Беатріче?

2. Опрацювання таблиці “Небесний Рай у “Божественній комедії””

Небесний Рай у “Божественній комедії”

Місяць – перше небо Раю

Тут перебувають душі людей, котрі не дотримали своїх обітниць, але зберегли прагнення ідеалу. (Ілюстрація Г. Доре до “Божественної комедії”)

Меркурій – друге небо Раю

Тут перебувають душі честолюбних. Візантійський імператор Юстиніан розповів Поетові про складний шлях спокутування гріхів, котрий визначив для людей Бог. (Ілюстрація Г. Доре до “Божественної комедії”)

Третє небо Раю – Венера

Це – притулок для душ люблячих людей. (Ілюстрація Г. Доре до “Божественної Комедії”)

Сонце – четверте небо Раю

Оточують два сузір’‎я душ найбільших мудреців. (Ілюстрація Г. Доре до “Божественної комедії”)

Марс – п’‎яте небо Раю

Тут знаходяться душі воїнів, що загинули, захищаючи віру. Поет розмовляє з душею свого предка хрестоносця Каччагвіди. (Ілюстрація Г. Доре до “Божественної комедії”)

Шосте небо Раю – Юпітер

Тут перебувають душі справедливих людей. (Ілюстрація Г. Доре до “Божественної комедії”)

На Сатурні – сьомому небі Раю

Перебувають душі монахів, котрі спостерігали за життям і служили Богові. (Ілюстрація Г. Доре до “Божественної комедії”)

3. Робота з підручником

– Прочитайте текст у підручнику, складіть його план.

4. Перевірка виконаного завдання

5. Усне опитування

– Скільки концентричних сфер у Раю? (9)

– Що споглядають душі праведників? (Велич Творця)

– Що відрізняє Рай від Чистилища та Пекла? (Рух і світло)

– Хто є третім провідником Данте у потойбічному світі? (Бернар Клервоський)

– З якими запитаннями звертається головний герой до праведників у Раю?

– Як звали прапрадіда Данте? (Каччагвіда)

6. Бесіда за прочитаним уривком (“рай”, пісня 33)

– Хто і з якими словами звертається до Діви Марії? (Бернар Клервоський просить за Данте, щоб йому було дозволено побачити Бога. Про це ж благає і Беатріче.)

– Що побачив Данте у Раю? (Він побачив сяйво, у якому було видно три кола. Двоє з них були дуже схожі між собою – це були Бог-Отець і Бог-Син. Третє коло – Бог – Святий Дух – являв собою сяйво, вогонь. )

– Що відчуває герой поеми у цей час? (“Відчув я величезне раювання”, “Тож розум мій глядів заціпенілий, / Піднесений, уважливий, меткий, / Здивований і з дива спломенілий”, “І міць зростала розуму і волі”.)

– Що розуміє герой, побачивши Божество? Що є найголовнішим у Раю? (“Любов, що водить сонце і зоряні стелі”.)

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”

– Поміркуйте! Що слід зробити, щоб рай настав на землі?

2. Літературний диктант

1) У якому місті народився Данте? (Флоренція)

2) Як звали дівчину, у яку закохався Данте? (Беатріче)

3) Скільки разів він бачив її? (Тричі)

4) Що означає ім’‎я Данте? (Той, хто дарує)

5) Яку політичну партію підтримував поет? (Гвельфи)

6) Де навчався Данте? (У Болонському університеті)

7) В якому місті знайшов свій спочинок поет? (Равенна)

8) Яку книгу написав Данте після смерті Беатріче? (“Нове життя”)

9) Як називається твір Данте, де він описав подорож загробним світом? (“Божественна комедія”)

10) Кому належить епітет “божественна” до поеми? (Боккаччо)

11) Зі скількох пісень складається поема Данте? (100)

12) Хто з поетів переклав поему українською мовою? (І. Франко, Леся Українка, М. Рильський, В. Самійленко, П. Карманський, Є. Дроб’‎язко)

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати словесне малювання “Таким я уявляю Рай”, переказувати ключові епізоди ІІІ частини.

Прочитати I дію трагедії В. Шекспіра “Гамлет”.

Творче завдання. Підготувати повідомлення про театр шекспірівської доби, “шекспірівське питання”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

ДАНТЕ “БОЖЕСТВЕННА КОМЕДІЯ “. “РАЙ: ЛЮБОВ, ЩО ВОДИТЬ СОНЦЕ Й ЗОРНІ СТЕЛІ” – ДОБА ВІДРОДЖЕННЯ. ДОБА ПРОСВІТНИЦТВА