ЦІ МИЛІ, ДОБРІ КНИГИ

Мета: ознайомити учнів з історією виникнення паперу, книгодрукування; сприяти формуванню естетичного і художнього смаку школярів; розвивати монологічне мовлення учнів, увагу, допитливість, пам’ять, спостережливість; активізувати словниковий запас; виховувати бажання частіше спілкуватися з книгою, бережливо ставитися до неї.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Розгадування кросворда

– Щоб дізнатися, про що піде розмова на уроці, розгадайте кросворд. У виділеному стовпчику ви прочитаєте відповідь.

1. Що це за великий дім:

Все кімнати і кімнати?

Він освіту дає всім,

Тим, що хочуть пізнавати.

А хто знає, той не блудить,

Як то кажуть: вийшов в люди.

Справді, кажуть недарма:

Без знання життя нема.

Це потрібно знати всім.

Як же слід назвати дім? (Школа)

2. Хто скликає на урок?

То гучний шкільний… (дзвінок).

3. Книжечки маленькі,

Аркуші біленькі.

В них вчимося ми писати,

Додавати й віднімати. (Зошит)

4. Водить дружбу з олівцями,

Зошитами, папірцями.

На малюнку щось не те?

Вмить вона його зітре! (Гумка)

5. Коли хочеш ти читати,

То мене повинен знати.

А коли мене не знаєш,

То нічого не вгадаєш. (Буква)

2. Хорове читання вірша (запис на дошці)

Любий читачу! Я друг і супутник, я книга твоя!

Завжди на дозвіллі де ти – там і я.

Ми добре з тобою проводимо час.

Чудова розмова триває у нас.

Навчаю відважним, правдивим рости,

Любити природу, свій край берегти.

Від малку ти мною звикай дорожити,

Без доброї книги тобі не прожити.

– Чому присвячений вірш?

– Як автор називає читання? (Чудова розмова)

– Як ви розумієте ці слова?

– Чого навчає книга?

– Прочитайте тему уроку.

– Як ви розумієте цей вислів?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– “Читання – ось найкраще навчання”,- стверджує народна мудрість.

А в навчанні книга – це джерела інформації, знань, виховання. Книга – наш вірний друг і порадник, найперший і надійний помічник.

Сьогоднішній урок присвячено книгам.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вступне слово вчителя (з демонструванням книг відповідно до тексту)

– Книги оточують нас з самого народження. Спочатку це “малятка” з безліччю кольорових картинок, казок, загадок, вони допомагають дитині мислити, а потім – вимовляти перші слова. Малюк зростає, і дорослішають його книги.

Учитель демонструє дитячі книжки.

– Ми дізнаємося, що на земній кулі є ліси, поля, рівнини і гори, моря, річки та озера. Перед нами з’являються поетичні картини природи, ми ніби чуємо спів струмочків, шум лісів і дібров, дзвін коси в росистому лузі. Ми пізнаємо світ: бачимо, як змінюються дні і ночі, осінь і зима, весна і літо. Дізнаємося, що таке тундра і тайга; де живуть тварини, які вони; скільки зірок на небі; чому в космос літають на ракеті; “чим пахнуть ремесла” – книга дає нам відповіді на тисячі “чому”.

Учитель демонструє енциклопедії, довідники, словники.

– Книга – чудовий світ перетворень, через який ми “бачимо” чужий біль, страждання, радість, щастя. Вона не тільки дає нам знання, але й навчає доброти і щирості. Це єдиний наш учитель, з яким ми не розлучаємося все життя.

Книги розвивають мовлення. З їх допомогою ми вчимося читати і писати. Усі повинні читати книги, щоб більше знати, накопичувати досвід, відточувати майстерність у тій чи іншій професії. А щоб передати це майбутнім поколінням, існують розумні, добрі, хороші книги.

2. Технологія “Мозковий штурм”

– Яким є значення книг у нашому житті?

– З книги ми дізнаємось про історію виникнення життя на Землі.

– З книги пізнаємо історію рідного краю, звичаї нашого народу.

– У книгах описані досягнення в науці і техніці, життя вчених і видатних людей.

– Книга дає нам знання.

– З книгою ми маємо можливість поринути у чарівний світ природи.

– Книга може розважити нас у хвилини смутку, поліпшити настрій.

3. Робота з виставкою книг “У світі книжок”

– Які книжки на виставці вам знайомі?

– Назвіть книжку, яка вам найбільше сподобалася.

– Як називається ця книжка?

– У ній один твір, чи це збірка творів?

– Чи написано прізвище автора на обкладинці?

– Хто намалював ілюстрації до неї?

– Де видана книжка?

– Які з цих книжок ви запропонували б прочитати своїм друзям?

4. Лексична робота

– Що означає слово “збірник”?

Збірник – книжка, яка містить у собі дібрані за певним принципом твори одного або кількох авторів.

– А як дізнатися про зміст книжки?

Анотація – коротка характеристика змісту книги, статті та ін.

5. Робота в групах. Технологія “Навчаючись – навчаю”

– Як же до нас прийшли книжки?

1- ша група

Не завжди книга була такою, як ми її знаємо.

Давним-давно на землі не було книжок, бо люди ще не вміли їх виготовляти. “Сторінками” найдавніших книжок були камені, стіни печер, вояцькі щити. Не було тоді ані паперу, ані пер чи олівців. Згодом сторінками книжок стали глиняні таблички, розміром з аркуш сьогоднішнього зошита завтовшки десь 3 см. Такі книжки були незручними в користуванні.

2- га група

З часом люди навчилися виготовляти зручні й легкі книжки – з телячої та козячої шкіри. Першу таку книжку виготовили в давньогрецькому місті Пергамі – тому й “папір” з цієї шкіри називали пергаментом. Ці книги займали мало місця, їх можна було скрутити в сувій. Але вони були дуже дорогими. На виготовлення однієї книги шли шкіри цілої череди телят. Отже, люди намагалися знайти, із чого виготовляти книги, щоб вони були дешевші і простіші.

3- тя група

І таки знайшли…

У далекій Африці, на берегах повноводних річок, простяглися нескінчені зарості болотяної рослини – папірусу. Той папірус люди використовували на будівництві. Якось один чоловік лагодив хату. Розіслав стеблину папірусу, витяг волокнисту серцевину, поклав на світлому місці. Через деякий час він побачив, що волокна перетворилися на сухі вузенькі стрічки. Ще більше здивувався чоловік, побачивши, що по стрічках добре зберігаються сліди від фарби. Значить на папірусі можна писати!

Відтоді з’явилися книжки, краще сказати, сувої з папірусу: листки скручували, бо при згинанні папірус ламався. На таких листках було дуже зручно писати чорнилами, але через кілька років папірус пересихав і руйнувався. У кожної країни була своя історія книжки.

4- та група

На Русі писали на корі берези. Ці грамоти називалися берестяними. Для їхнього виготовлення брали берест, кип’ятили його, зішкрібали внутрішній шар кори. Пройшовши таку обробку, берест ставав еластичним, м’яким. У Китаї писали на бамбукових паличках, які зв’язували в пластинки.

Справжній папір, на якому ми пишемо зараз, люди навчилися виготовляти 2 тисячі років тому, тоді й почали у багатьох країнах писати книги на папері, саме писати, бо книги переписували від руки, а це було довго і дуже важко,- одну книжку переписували іноді кілька років.

5- та група

Минуло ще багато років, поки з’явилися друковані книжки. Для цього було винайдено друкарські станки. Перший друкарський верстат був зроблений німецьким винахідником Йоганном Гутенбергом.

Зараз папір виготовляють з деревини, а книги друкують у книжкових видавництвах, типографіях.

15 лютого 1574 р. Іваном Федоровим у місті Львові була надрукована перша книга. Вона мала назву “Апостол”. Ця подія ознаменувала собою початок книгодрукування на українських землях. Вибір Іваном Федоровим тематики свого першого на українських землях видання дослідники пояснюють, насамперед, його тісними зв’язками з освіченими мирянами і духовенством Львова, котрі піклувались про забезпечення можливостей для подальшого розвитку освіти в Україні.

6. Фізкультхвилинка

7. Опрацювання тексту “Дещо з історії книги” (за А. Коваль)

1) Читання тексту “ланцюжком”.

2) Робота в парах.

– Складіть по 5 запитань до тексту.

3) Відповіді на складені питання.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Гра “Склади вірш”

– Прочитайте слова у стовпчиках.

Ліжко

Мишку

Книжку

Гризти

Мишка

Колючок

Сашкові

Берегти

– Доповніть рядочки вірша.

Мав Сашко гарну книжку,

Кинув раз її під… (ліжко).

Де лежала бідна книжка,

Пробігала сіра… (мишка).

Стала мишка книжку гризти,

Стала мишка книжку… (їсти),

Звідкись взявся їжачок,

Він був весь із… (колючок).

Він прогнав зубасту… (мишку) –

Врятував нещасну… (книжку).

Слава, слава їжачкові,

Сором же кому?.. (Сашкові).

– Яке слово виявилося “зайвим”?

– Чого навчає цей вірш?

– Чому слово берегти з’явилось у стовпчиках?

2. Читай, запам’ятовуй!

– Прочитайте прислів’я (запис на дошці).

– Мудра книжка – безцінний скарб.

– Книга – найкращий порадник.

– Книга вчить, як на світі жить.

– Хто багато читає, той багато знає.

– Золото добувають із землі, а знання – із книг.

– Змолоду даремно час не гай, а книжки читай.

– Як хочеш багато знати, то треба книжки читати.

– Не на користь книжку читати, коли вершки лише хапати.

– Які прислів’я запам’ятали?

– Як розумієте їх зміст?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що цікавого ви дізналися з сьогоднішнього уроку?

– Про що розповідають нам книги?

– Чому ми вважаємо книгу своїм другом?

– Чому потрібно берегти книгу?

– Як ви розумієте прислів’я, згадані на уроці?

– А які книги полюбляєте читати ви?

– Хто був першодрукарем в Україні?

– Як слід поводитися із книгами, щоб вони довше служили людям?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Українські народні загадки”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЦІ МИЛІ, ДОБРІ КНИГИ