ЧУЖЕ БАЧИТЬ ПІД ЛІСОМ, А СВОГО НЕ БАЧИТЬ ПІД НОСОМ – РОЗПОВІДІ ПРО НАС САМИХ

Матеріал уроку. Олена Пчілка “Котова наука”.

Мета. Продовжити ознайомлення учнів з особливостями байки; ознайомити із життєвим і творчим шляхом Олени Пчілки; навчати виразно читати; розвивати способи і види читання байки; вчити передавати в інтонації характери дійових персонажів; виховувати самокритичність.

Обладнання. Портрет Олени Пчілки, збірка творів поетеси “Годі, діточки, вам спать!”.

Хід уроку

I. Вправи на вдосконалення навичок читання.

1. Робота над скоромовкою.

Наш перепел підподьомкає:

Підподьом, підподьом!

Та ще не випідподьомкався.

Читання у повільному, пришвидшеному та швидкому темпі, тихе й голосне читання.

– Яка за настроєм ця скоромовка? Як би ви її назвали? (“Перепел”.)

2. Вправа на інтонування речення.

Читання загадки з різною інтонацією (весело, сумно, запитально, радісно, здивовано).

Шість ніг і два роги,

В садок не пита дороги. (Жук)

3. Читання уривка вірша з пропущеними буквами.

– Прочитайте вірш, подумки вставляючи пропущені букви.

Діт_ – це н_ш д_р_гий ск_ б,

Се н_ш_ над_я,

С_ – м_л_да Ук_а_на.

II. Повідомлення теми та мети уроку.

– І скоромовка, і загадка, і вірш належать одному авторові. Це – людина, яка все життя присвятила справі розвитку української культури, невтомно й самовіддано працювала в ім’я відродження української нації. Звати цю людину Ольга Петрівна Драгоманова-Косач. Псевдонім, який вона собі обрала і під яким найчастіше друкувалася, – Олена Пчілка.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про життєвий і творчий шлях цієї письменниці, прочитаєте її байку “Котова наука”.

III. Ознайомлення з творчим і життєвим шляхом письменниці.

1. Розповідь учителя.

– Поетеса, автор прозових та драматичних творів, перекладач, науковець, фольклорист і етнограф, публіцист, видавець, активна громадська діячка – це все вона, Олена Пчілка. А ще – вродлива жінка, ніжна й мудра матір, яка виховала геніальну Лесю Українку, виплекала її талант.

Народилася Ольга Петрівна Драгоманова 29 липня 1849 року на Полтавщині, у місті Гадячі. Вона походила зі славетного роду Драгоманових. Її предки перебували на дипломатичній службі в Богдана Хмельницького.

Першим її учителем був батько. Під його керівництвом дівчинка ознайомилася з творчістю Пушкіна, Гоголя, Лєрмонтова. У 12 років її влаштували у Київський пансіон шляхетних дівчат. Ольга Петрівна здобула найвищу освіту, доступну на той час жінці, але сама не була задоволена рівнем її викладання. Згодом, будучи матір’ю шістьох дітей, вона виступала проти такого навчання, і всі її діти початкову освіту здобули в домашніх умовах. Книги для читання своїм дітям вона добирала сама, і здебільшого українською мовою. Але їх, на жаль, у цей час було небагато. Мабуть, це також одна із причин, що спонукала її взятися за перо і писати для наймолодших. Опріч написаних власних творів, Ольга Петрівна багато перекладала з метою прилучити юного читача до світового письменства. Підписувала свої твори псевдонімами “Олена Пчілка”, “бабуся Олена”, “Олена Княжна”, “Кочубеївна”, “Колодяжинська”, “Анело”. А ще збирала й записувала народні пісні, видала альбом із зразками вишивок, ткання, писанок.

Померла Олена Пчілка 4 жовтня 1930 року в Києві. Поховали письменницю на Байковому кладовищі, де спочивала геніальна Леся.

2. Опрацювання статті про Олену Пчілку.

Учні самостійно мовчки перечитують статтю на с. 121. Вчитель перевіряє розуміння прочитаного і прослуханого.

– Де народилася Ольга Петрівна Драгоманова? Із якого вона була роду?

– Яку освіту отримала? Чому була незадоволена рівнем освіти того часу?

– Ким була Леся Українка для Олени Пчілки?

– Ким працювала Олена Пчілка? Чому обрала такий псевдонім?

IV. Опрацювання байки Олени Пчілки “Котова наука”.

1. Слухання байки. Перевірка первинного сприймання.

– Послухайте байку і скажіть, хто її дійові особи.

– Де відбуваються описані події?

2. Словникова робота.

Читання “сходинок” слів.

Хúжа

Пустýнчик

Комóра

Лінувáтись

Лихослóвив

Схаменýтись

Байдикувáти

Розманíживсь

Читання слів “луною” за вчителем; “буксиром” із сусідом по парті.

– Яке слово утворилося з двох? Що воно означає?

– Знайдіть і прочитайте серед слів ті, які мають значення:

– окрема будівля для зберігання збіжжя;

– розслабився;

– те саме, що хата або комора.

– У якому значенні можна вживати слово “хижа”? Придумайте речення із цим словом.

– Знайдіть слова-синоніми. Доберіть синоніми до слова “схаменутись”.

3. Повторне читання байки мовчки.

– Зверніть увагу, яким у байці зображено Котика, а яким – Петруся.

4. Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.

– Звідки прийшов Котик? Прочитайте, як Кіт ліг відпочивати.

– У чому звинуватив його Петрусик? Прочитайте слова хлопчика.

– У чому Котик погодився з Петрусем? Що порадив робити хлопчикові?

– Знайдіть мораль байки. Прочитайте її ще раз. Як ви зрозуміли ці слова?

– Хто з героїв байки сподобався більше? Чому?

– Які людські вади засуджує автор? Від яких рис характеру застерігає нас?

5. Робота над виразністю читання байки.

– Як ви гадаєте, чи однаково потрібно читати слова Котика і Петруся? Який тон використаєте, щоб передати слова кожного героя? У якому темпі будете читати слова Петруся? A Котика?

– На які речення потрібно звертати особливу увагу? (У яких є звертання; на окличні, питальні.)

– Виберіть і прочитайте речення, що мають звертання. Скільки їх? (1) Прочитайте його ще раз сердито, з роздратуванням.

– Відшукайте питальні речення. Скільки їх? (Два.) Перечитайте їх ще раз, щоб було чути, що ви запитуєте.

– Скільки окличних речень? (Сім.) Прочитайте виразно ці речення.

– А як будете читати слова автора?

6. Читання байки в особах.

Діти діляться по троє і читають байку в групах.

7. Конкурс на виразне читання байки.

– Яка з груп сподобалась вам найбільше? Чим?

V. Підсумок уроку.

А) Бесіда.

– Які особливі прикмети має байка? Чим байки відрізняються від віршів, оповідань, казок?

– Чим завжди закінчуються байки?

– Прочитані нами байки були написані давно. Чому ми і досі читаємо їх з інтересом?

Б) Робота в зошитах (с. 47, завд. 7).

В) Продовження бесіди.

– Яку байку читали сьогодні? Хто її автор? Чому Олена Пчілка вибрала собі такий псевдонім? Чим вона займалася у своєму житті? Які за жанром твори вона писала?

– На жаль, багато років чудові твори Олени Пчілки були нам недоступні для ознайомлення, тому що в останні роки життя, коли почалися сталінські репресії проти української інтелігенції, Ольга Петрівна Косач зазнала переслідувань. Врятувало її від тюремних нар лише те, що паралічем одійняло ноги, і вона не могла ходити. Довгий час про неї не писали, не друкували її творів, намагалися викреслити з історії літератури. І лише із здобуттям незалежності України ім’я Олени Пчілки зазвучало в шані (в статтях, телепередачах, на вечорах пам’яті), яку їй давно вже мало віддати суспільство, про оновлення якого мріяла і для якого так багато зробила письменниця.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЧУЖЕ БАЧИТЬ ПІД ЛІСОМ, А СВОГО НЕ БАЧИТЬ ПІД НОСОМ – РОЗПОВІДІ ПРО НАС САМИХ