Чарльз Діккенс. Різдвяна пісні в прозі. Значення образу Різдва у творі. Елементи фольклору (казки, пісні)
Мета: завершити цілісний аналіз повісті Чарльза Діккенса “Різдвяна пісня в прозі”; з’ясувати рівень розуміння учнями смислу тексту твору та авторської позиції; дослідити роль творчої сили добра в житті людини на прикладі історії життя Скруджа та його відродження; розвивати та стимулювати вміння школярів оцінювати подій та героїв художнього тексту; сприяти формуванню в учнів кращих людських якостей.
Обладнання: ілюстрації до твору, заключний фрагмент екранізації “Різдвяна історія” (2009), презентація “Святкування Різдва”.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Оголошення завдань уроку
III. Робота над темою уроку.
– Стисло, схематично пригадаймо шлях Скруджа до змін.
– Яким ми бачимо Скруджа на початку твору?
– Який художній прийом використовує автор для того, щоб герой замислився над власним життям та зробив перші кроки до змін? (Фантасмагорію.)
– Який результат мандрівок Скруджа в просторі й часі разом із Духами Минулого, Теперішнього та Майбутнього Різдва?
– Зіставте життєві цінності Скруджа на початку твору та після мандрівок.
– Чому автор знову повертає свого героя з фантастичного світу у світ реальний?
Висновок. Починаючи з реального опису подій та життя Скруджа, проводячи його фантастичним світами за одну ніч, автор знову повертає його в реальність, щоб дати можливість у реальному житті змінити себе, змінити життєві орієнтири та цінності, повернутися до людей і добра, відродити, а відтак врятувати душу.
– Як ви гадаєте, яка сила стала вирішальною у відродженні душі головного героя? (Це сила любові до людей, сила добра, що протиставлена в тексті холоду душі, бездушній твердості людини-кременя.)
Аналіз смислу V строфи “Різдвяної пісні в прозі” Чарльза Діккенса “Закінчення”
– Чим відрізняється реальність майбутнього у V строфі від майбутнього, показаного Скруджу Духом Майбутнього Різдва? (У реальному світі Скрудж живий. Мандрівка в часі показала смерть Скруджа та його повне забуття людьми.)
– Як це пов’язано з розділом І тексту та авторським задумом? (У строфі І автор давав можливість Скруджу змінитися в реальному житті (прихід племінника та добродіїв із благодійного товариства, стосунки з клерком, ставлення до Різдва). Скрудж її не використав. Тому автор проводить його через усе власне життя як спостерігача, змушує заново навчитися страждати й радіти, співпереживати й відчувати сором, цінувати життя та людей. Але у світі фантастичному існують тільки тіні, примари, яких бачить Скрудж завдяки чудесним чарам Різдвяної ночі та авторському задуму. Але його ніхто не бачить і не чує, крім Духів. Тому фантастичний примарний світ не може оцінити змін, що сталися зі Скруджем.
Зв’язок між І і V частинами проявляється й у тому, що Марлеєва тінь, відвідуючи Скруджа, попереджала його (це прихована думка самого автора), що добро треба творити, поки ти живий, тому що може бути запізно. У І строфі Скрудж спостерігає за духами грішників, що мали спокутувати свої життєві провини. Холодний і твердий, як кремінь, Скрудж побачив, що “усі муки тих привидів були від того, що вони вже хотіли допомогти нещасним людям, але навіки втратили змогу до того”.)
– Яку можливість дає автор Скруджеві, змінивши його внутрішню сутність під час фантастичних мандрівок із Духами й чому він дає її в реальному житті? Знайдіть підтвердження своїх думок у тексті V строфи. (“Я спокутую минуле теперішнім і майбутнім!” Скрудж прагне творити добро в реальному світі, адже саме тут герой має цю змогу, й доля дає йому шанс. Авторові було важливо, щоб і читачі замислились над тим, що добро необхідно встигнути зробити, поки ти ще живий, поки не пізно. “Майбутнє належало йому”, “можна було ще каятися”.)
– Прослідкуємо за текстом, як змінилась поведінка Скруджа. Зверніть увагу на те, чи відбулися зміни в зовнішності героя порівняно з тим, яким він був на початку твору. Чому це сталося?(“Скрудж був такий зворушений, що голос його тремтів і не слухався його”, “…він ридав, і все обличчя його було облите слізьми”.)
Колективне створення порівняльної таблиці “Скрудж на початку “Різдвяної пісні в прозі” Чарльза Діккенса та в кінці твору”
На початку повісті Строфа І “Марлеєва тінь” | У кінці повісті Строфа V “Закінчення” |
– твердий, як кремінь” | “почуваю себе легким, як пилинка, щасливим, як ангел; веселим, як школяр; у мене голова крутиться, як у п’яного” |
Як той слимак” | |
Холод у душі” | |
– холодній іній лежав у нього на голові, бровах і на сухім підборідді” | |
Скрудж злий, жадібний і жорстокий | Скрудж добрий, веселий і щедрий |
– Чому тепер він весь час сміється та приспівує?
– Як тепер Скрудж ставиться до Різдва? Чому?
– З якою метою автор порівнює Скруджа з дитиною? (“Я зовсім як дитина!… Я з охотою згоджуюся бути дитиною”. Для Скруджа починається нове життя на основі любові й добра, для нього це зовсім не знайоме, нове, йому належить, як дитині, вчитися творити добро. А значить у нього попереду ще ціле життя!)
– Як ви думаєте, чому Скрудж не міг всидіти вдома у Різдвяний ранок? (Скрудж виходить до людей, він вже не може знаходитися в замкненому просторі. Він, який завжди зневажав людей, тепер хотів бачити людей, говорити з ними, бажати веселого Різдва, робити для них приємне. Відкрилася для спілкування з людьми його душа!)
– Який смисл вкладає автор у зміну пейзажу в строфі V? Зіставте його з пейзажами у строфі І (напередодні Різдва) та у строфі III (Різдвяний ранок під час мандрівки з Духом Теперішнього Різдва).
– Поміркуйте, з якою метою автор змінює пейзажі? (Спочатку пейзаж відповідає холоду в душі Скруджа, підкреслює те зло, що існує серед людей. У третій строфі благотворна сила Різдва переборює туман, морок і темряву. Людські душі у своїй любові, вірі та милосерді підносяться над природним холодом і пітьмою. і тепер у V строфі нарешті в реальному світі світить сонце. Це зовсім не випадково! Задум автора замкнувся в завершене композиційне коло – гармонія душі й природи: змінився Скрудж, в унісон його відродженню відбуваються зміни й у природі – світить Сонце! Велична перетворююча сила добра, любові, віри, Різдва – це реалізація авторського задуму в історії Скруджа.)
– Як ви думаєте, чому Скрудж починає відразу робити добрі справи? Схарактеризуйте їх.
(Він посилає велетенську індичку сім’ї Боба Кретчита до Різдвяного столу.
Йде в гості до свого племінника.
Підвищує своєму клеркові заробітну платню.
Допомагає вилікуватися Тайні Тімові.
З радістю виділяє великі кошти на допомогу біднякам.
Славить і шанує Різдво.
Змінює своє ставлення до людей – поважає й любить їх незалежно від їхнього майнового стану, піклується про всіх, з ким його зводить доля.)
– Як ці добрі справи пов’язані з авторським задумом? (Чарльзу Діккенсу важливо було знову нагадати людям про найважливіші цінності життя – любов до рідних і близьких.)
Автор проводить нас у художньому просторі повісті з реального світу, сповненого зла й холоду, у світ фантастичний, світ очищення душі й змін людини на краще, а з нього повертає до реальності, але вже свідками великого чуда відродження душі головного героя.
Композиційна формула твору
Висновок. Результатом переплетіння реального й фантастичного є перетворення Скруджа. Скрудж на початку і Скрудж у кінці твору – це абсолютно інші, протилежні за уподобаннями й діями люди.
– Як перетворення Скруджа вплинуло на зміни в місті, у всьому світі?
– Який художній прийом використав автор? (Автор використав гіперболу. Добрий Скрудж робить добрим старий Лондон, інші добрі старі міста, добрий старий світ.)
– До якого висновку спонукають читача ці гіперболічні перетворення? (Авторові було важливо, щоб люди зрозуміли, що благополуччя й доброта світу, кожного міста залежить від кожної людини. Якщо всі будуть жити за законами добра, то вони стануть царювати в усьому світі.)
– Чому Скрудж вважав людей, що насміхались із його перетворення сліпцями?
– Чи можна сказати, що зі зміною на краще Скруджа змінився весь світ? (“…завжди знайдуться люди, охочі сміятись з усякого добра, з усього хорошого та величного”.) Порівняйте з історією першої казки Г. Андерсена “Снігова Королева” про дзеркало та його скалки).
– Як ви думаєте, чому автор закінчує повість такими словами: “Дай, Боже, щоб те саме можна було сказати про нас усіх! Отже, прокажімо за маленьким Тайні Тімом: “Нехай буде над кожним з нас благословення Бога, його любов і ласка!”?
– Чи хочете ви щось додати стосовно того, чому Діккенс назвав свій твір “Різдвяною піснею в прозі”? (Життя оновленого Скруджа перетворилося на прекрасну пісню.)
IV. Аналіз участі школярів у роботі на уроці, аргументація оцінок
– Чи залишилися у вас ще питання стосовно змісту повісті Чарльза Діккенса “Різдвяна пісня в прозі”?
– Які почуття вас сповнюють? Можливо, вам хочеться сказати щось приємне одне одному? (Надається можливість висловити це в домашній роботі.)
V. Домашнє завдання:
1. Написати твір-роздум “Мої почуття та роздуми, викликані повістю Чарльза Діккенса “Різдвяна пісня в прозі” або дати розгорнуту відповідь на питання “Чому необхідно поспішати творити добро?” (посилаючись на текст “Різдвяної пісні…”)*, прочитати оповідання М. Гоголя “Ніч перед Різдвом”.