БІЛИЙ ВІРШ. ДМИТРО ПАВЛИНКО НА ЩАСТЯ – Поетична збірка – СВІТ ПОЕЗІЇ – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини, розмірковувати над текстом; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність сприймати звукові словесні образи, емоційно реагувати на художнє слово; виховувати інтерес до читання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Ло-ло-ло – сонце зайшло,
Се-се-се – сутінки обгорнули все.
Уг-уг-уг – тихо стало навкруг.
Ка-ка-ка – місяць світить з висока.
Ять-ять-ять – зірки миготять.
Ець-ець-ець – стихнув вітерець.
2. Робота над скоромовкою
Із пасльоном пиріжки,
Паляниці, пампушки
І пахучі калачі
Півник Петя пік в печі.
Потім півник на подвір’ї
Попелясте чистив пір’я.
Перепілку й павича
Пиріжками пригощав.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на краще виразне читання вірша Дмитра Павличка “Вітряк” (с. 118-119).
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творчістю Дмитра Павличка. Будемо читати його вірш “На щастя”.
– Спробуємо поміркувати, з якою метою поет розповів цю історію.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Дмитра Павличка “На щастя” (с. 119-120)
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Які картини ви уявляли слухаючи вірш?
2) Словникова робота.
Кінь | Площа |
Вершник | Щастя |
Знайшовся | Золотими |
Підкований | Усміхнувся |
– Прочитайте слова “луною” за вчителем, потім – напівголосно в парі одне одному.
– Прочитайте всі іменники, дієслова, прикметники.
– Назвіть звуки в слові щастя. Назвіть односкладове слово.
Фізкультхилинка
3) Гра “Рибки”. Повторне читання вірша учнями мовчки.
– Яким ви уявляєте собі вершника? коня? хлопчика?
– Як ви гадаєте, з якою метою поет розповів цю історію?
– Спробуйте довести, що “На щастя” – білий вірш, тобто вірш без рими.
4) Гра “Диктор телебачення”.
Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на “глядачів”.
5) Гра “Що де?”.
В морі | Кінь |
На острові | Вершник |
Під вершником | Площа |
На площі | Місто |
В місті | Острів |
2. Цікаво знати!
– Прикмета про те, що підкова приносить щастя, найімовірніше зародилася в Давньому Єгипті, де Фараон, проїжджаючи повз тріумфуючого натовпу своїх підданих, можливо, і не підозрював, що коні, запряжені в його колісницю, регулярно втрачають підкови. Нічого особливого, справа звична, але весь секрет полягав у тому, що ці підкови були виготовлені із золота! І природно, що, така золота підкова приносила людині, яка її знайшла, в прямому сенсі, додаткове благополуччя.
– Підкова приносить удачу, бо належить коневі – древній магічній тварині, пов’язаній із сонцем і богами. Важливо, щоб підкова була знайдена випадково. Дієвість підкови посилюється, якщо в ній є цвяхи. За правилами, підкову потрібно прибити зсередини на двері будинку.
– Культ підкови міг виникнути також з легенди про Св. Дунстане і диявола. Святий був відомим ковалем, і (як свідчить легенда) якось до нього з’явився сам диявол і попросив підкувати своє копито. Святий погодився і, прикувавши відвідувача до стіни, взявся за нього так міцно, що диявол запросив пощади. Перед тим, як звільнити, святий змусив його заприсягтися, що він ніколи не увійде туди, де буде видно підкову.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
– Хто його автор?
– Чим сподобався вам вірш?
– Над чим змусив замислитися?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 119-120). Самостійно знайти відомості про те, як і чому підкова стала символом щастя.