БІБЛІЯ: СТРУКТУРА, СИМВОЛІЧНИЙ ЗМІСТ, КЛЮЧОВА ІДЕЯ КНИГИ – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ
Мета: розповісти учням про структуру Біблії, її зв’язок із історією і міфологією народів Близького Сходу, ключову ідею книги, її символічний зміст; розвивати навички конспектування лекції, роботи в групі, уміння самостійно готувати повідомлення, користуючись різними джерелами інформації; виховувати інтерес до історії культури та літератури, повагу до культурних цінностей.
Обладнання: запис епіграфа до уроку на дошці, видання Біблії різними мовами, фотоматеріали для супроводу повідомлення учнів (гугл-мапа Ізраїлю з позначеним місцем у Кумрані, де було знайдено давні сувої; Кумранські сувої; ікона першовчителів слов’ян та перекладачів Біблії Кирила і Мефодія; портрети П. Куліша та І. Огієнка тощо).
Перебіг уроку
Я думаю, що ми ніколи не дамо народові нічого кращого від Писання… У ньому знаходимо все людське життя. Біблія всесвітня… Ось єдина книга у світі: у ній є все.
О. С. Пушкін, російський поет, класик літератури
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Перевірка домашнього завдання
Представники груп виступають із повідомленнями про богів Вед. (Текст повідомлень див. на сайті interactive. ranok. com. uа)
– Бесіда
1. Що вам відомо про Біблію?
2. Імена яких біблійних героїв ви знаєте? Що про них розповідає Біблія?
3. Яка з відомих вам біблійних оповідей, притч вразила вас? Над чим змусила замислитися?
4. Яку роль відіграє Біблія в житті християн та християнської церкви?
5. Що вам відомо про те, яким у Біблії постає Бог? Чи схожий Він на богів Вед? Обгрунтуйте свою відповідь.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА ДО УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
– Слово вчителя
(Текст виступу вчителя див. на сайті interactive. ranok. com. ua)
Учні заносять відомості про Біблію в таблицю “Структура Біблії”.
СТРУКТУРА БІБЛІЇ
Біблія (час створення__________________________________________ ) | |
Старий Заповіт | Новий Заповіт |
ПЛАН ВИСТУПУ ВЧИТЕЛЯ
1. Історія створення Біблії. Відображення у священній книзі історичних подій та уявлень давніх народів Близького Сходу,
2. Структура Старого Заповіту.
3. Структура Нового Заповіту.
4. Тематичні розділи Біблії.
5. Символічний зміст і ідея Біблії.
6. Відображення біблійних сюжетів та героїв у культурі. Крилаті вирази біблійного походження.
– Прийом “Що? Скільки? Як?” (робота в групах)
Учні здійснюють самоперевірку засвоєння матеріалу про Біблію за допомогою прийому “Що? Скільки? Як?”. Перша група учнів придумує три питання за змістом лекції, що починаються словом що друга група – словом скільки; третя – словом як (який, яка). Після виконання завдання групи ставлять одна одній питання та відповідають на них, користуючись конспектами.
– Повідомлення учнів
(Текст повідомлення “Цікаві факти про Біблію” див. на сайті interactive. ranok. com. ua)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
– Підсумкова бесіда
1. Що нового ви довідалися на уроці про Біблію?
2. Який факт про Біблію вас зацікавив? Чому?
3. Як ви гадаєте, у чому цінність Біблії як пам’ятки культури?
– Робота з епіграфом
1. Прочитайте епіграф до уроку. Чому, на вашу думку, Олександр Пушкін назвав Біблію всесвітньою, хоча книга вважається священною тільки у двох релігіях?
2. Як ви розумієте слова поета про Писання: “у ньому знаходимо все людське життя”?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати в хрестоматії уривки зі Старого Заповіту “Створення світу”, “Каїн і Авель”, “Десять заповідей”. Виконати письмову словникову роботу з уривками: виписати незнайомі слова, знайти в тлумачному словнику їхні значення та записати їх.