Бернард Шоу “Пігмаліон”. Специфіка втілення античного міфу у п’єсі “Пігмаліон”. Ідеї “одухотворення” людини і життя засобами мистецтва, збереження національної культури, розвитку мови – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: визначити специфіку втілення античного міфу в п’єсі “Пігмаліон”; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в парі та в колективі; інформаційної: розвивати навички роботи із підручником та уміння критично оцінювати теоретичний матеріал; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Словесне малювання

– Складіть психологічний портрет Б. Шоу.

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Б. Шоу вважали одним із найвпливовіших драматургів Великобританії, який разом із Шекспіром збагатив скарбницю світового театрального мистецтва. Про це – на сьогоднішньому уроці.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Бесіда

– Чи було вам знайоме ім’‎я Пігмаліон до ознайомлення з п’‎єсою Шоу?

– Який існує міф про Пігмаліона?

2. Повідомлення або перегляд презентації “Міф про Пігмаліона та Галатею”

3. Слово вчителя

– Справді, вихідною точкою написання твору “Пігмаліон” для драматурга був однойменний античний міф про скульптора, який зневажливо ставився до кохання. Але Шоу далекий від думки про відтворення образів і ситуацій античного міфу, навпаки, вони парадоксально змінені в його п’‎єсі У ролі Галатеї постала неосвічена дівчина Еліза Дуллітл, що торгувала квітами, а роль скульптора грав професор фонетики Генрі Хіггінс. Б. Шоу створив драму-дискусію, у якій головну увагу він приділяє моральним та філософським проблемам: чи дозволено людині втручатися в долю іншої людини, чи має вона моральне право змінювати її навіть тоді, коли маєш найкращі наміри?

4. Бесіда

– Чому Галатея-Еліза не задоволена результатами експерименту? (Професор Хіггінс змінює особистість Елізи, але він зовсім не замислився і, звичайно, не подбав про те, як вона буде жити далі. Герой порівняв себе із творцем – Богом. Фонетичний експеримент Хіггінса, по суті, здійснився за принципом “людина для фонетики”, а не “фонетика для людини”. Природні сили, що були приспані в Елізи, виявилися набагато більшими, ніж на це міг розраховувати професор фонетики.)

– Коли ми почали читати п’‎єсу, чого ми очікували? (Мабуть, що Хіггінс закохається в Елізу. Утім, кохання не сталося, сам автор, напевне, був проти щасливої розв’‎язки. На жаль, таких парадоксів у житті більше, ніж у міфічному варіанті.)

5. Слово вчителя

– Шоу подав не традиційну структуру: зав’‎язка – розвиток дії – розв’‎язка, а дещо змінює її: зав’‎язка – розвиток дії – “дискусія”. У “Пігмаліоні”: Експозиція – випадкова зустріч головних героїв у Конвент-Гардені. Зав’‎язка – парі Хіггенса і Пікерінга.

Розвиток дії – перетворення з “обшарпанки у герцогиню”. Професор Хіггінс навчає Елізу мови, допомагає сягнути світ прекрасного, завоювати світ манерами, розмовою, гідністю. Ось наступає кінець експерименту – на прийомі дехто приймає Елізу за угорську принцесу, у неї закохується молодик з вищого світу Фреді.

Кульмінація – нічна розмова після тріумфу Елізи. Бунт героїні.

Розв’‎язка – усвідомлення Елізи свого нового становища, розмова з Піке – рінгом.

Відкритий фінал – розв’‎язка у Шоу стала одночасно новою зав’‎язкою, початком дискусії. Автор створив дискусійну ситуацію, висунув конфлікт ідей, перетворив хід подій у сутичку протилежних життєвих позицій. П’‎єса мала відкритий фінал. Прозаїк вважав, що п’‎єса повинна мати “відкриту” кінцівку, спонукати читача до відповіді на поставлені запитання, до обговорення проблеми. Автор не дав глядачам однозначної відповіді, не показав щасливого фіналу.

6. Робота з таблицею “Порівняльна характеристика сюжету античного міфу та п’єси Б. Шоу “Пігмаліон””

Порівняльна характеристика сюжету античного міфу та п’єси Б. Шоу “Пігмаліон”

Античний міф про Пігмаліона

П’‎єса Б. Шоу “Пігмаліон”

За велінням богів Пігмаліон створює статую прекрасної дівчини

Професор випадково зустрічає дівчину-квіткарку

Здійснення бажання Пігмаліона залежить від волі Афродіти

Перетворення відбувається завдяки людським діям

Пігмаліон – єдиний образ людини-творця у творі

На роль “творців” Елізи претендують і Хігінс, і Пікерінг, і батько, і навіть сама дівчина (її бажання, сила волі, здібності активно сприяли перетворенню)

Галатея – “пасивний” персонаж у творі

Еліза кмітлива, підприємлива, здатна на рішучі вчинки, прийняття важливих рішень

Відсутня інформація про характер Галатеї, її ставлення до Пігмаліона. Статичність опису зовнішності героїні

Чітко визначені особистісні риси героїні, що виявляються протягом розвитку дії, зображено процес її внутрішньої еволюції

Завершення історії щасливим шлюбом героїв

Відкритий фінал

Ключова проблема: утвердження залежності долі й щастя людини від волі богів

Багатогранність проблематики твору: соціальна, філологічна, особистісного саморозвитку, ролі мистецтва й освіти для формування особистості

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підібрати цитати до аналізу образу Елізи Дуліттл.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Бернард Шоу “Пігмаліон”. Специфіка втілення античного міфу у п’єсі “Пігмаліон”. Ідеї “одухотворення” людини і життя засобами мистецтва, збереження національної культури, розвитку мови – IІ семестр