Бернард Шоу “Пігмаліон”. Особливості світогляду Б. Шоу – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: визначити основні віхи життєвого й творчого шляху, особливості світогляду письменника Б. Шоу; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення висловлювання інших; інформаційної: формувати вміння визначати основне та роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Основні терміни та поняття: біографія, світогляд, засоби комічного, “філологічна п’єса”.

Міжпредметні зв’язки: історія, географія, українська та англійська мови.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до біографії, до твору, презентація.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Інтерактивна вправа “Дерево рішень”

Як можна розв’язати проблему Нори?

Наслідки

Рішення І

Рішення ІІ

Рішення ІІІ

Розлучитися, зайнятися своєю справою, жити в дому батька

Примиритися з чоловіком заради дітей

Залишитися в родині, але поставити чоловіка в жорсткі умови, які він висував спочатку до неї

Позитивне

Не буде під моральним тиском чоловіка

Сім’‎я буде разом

Родина разом, гордість збережена

Негативне

Залишиться без матеріальної підтримки й без дітей

Треба зламати свою гордість, принизитися

Це не буде справжньою щасливою сім’‎єю, а тим же “ляльковим домом”, тільки таким, у якому всі ляльки пересварилися й не розмовляють

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Джордж Бернард Шоу – видатний англійський драматург, театральний критик, громадський діяч. Його драматургія стала одним із найпомітніших явищ літератури кінця ХІХ – першої половини ХХ ст. Він єдина людина, яка одночасно удостоєна і Нобелівської премії з літератури, і премії “Оскар” за сценарій фільму “Пігмаліон”. Про це – на сьогоднішньому уроці.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Заслуховування повідомлень або перегляд презентацій про життя Бернарда Шоу

2. Опрацювання статті підручника з теми, відповіді на запитання та виконання завдань

3. Штрихи до портрета Б. Шоу (запис у зошитах)

Шоу народився 1856 р. в Ірландії, у родині дрібного службовця.

У 1871 році 15-річний Бернард починає працювати клерком. У 1876 р. переїздить до Англії.

Наприкінці 70-х років письменник остаточно обирає шлях професійного літератора.

Бернард Шоу ввійшов у літературу зрілою людиною. Його першими творами були газетні статті, критичні праці з питань музики, а також театральні рецензії.

У 1885 р. Шоу створює свою першу п’‎єсу “Дім удівця”, з якої почалася “нова драма” в Англії.

Серед творів, написаних Б. Шоу до Першої світової війни, найширшої популярності набула комедія “Пігмаліон” (1912) і п’‎єса “Дім, де розбиваються серця”. Вони започаткували новий період у творчості Шоу.

Коли Б. Шоу запитали про те, які 5 книг він би взяв із собою на безлюдний острів, драматург відповів, що взяв би 5 книг з чистими сторінками.

Письменник був вегетаріанцем і дожив до 94 років. У 70 років на питання “Як ви почуваєтеся?” він відповів: “Чудово, тільки мені докучають лікарі, стверджуючи, що я помру, якщо не буду їсти м’‎ясо”. У 90 років на те саме питання він відповів: “Прекрасно, більше мене ніхто не турбує: ті лікарі, які мене лякали, що я не зможу прожити без м’‎яса, вже померли”.

Б. Шоу ідеально поєднував гумор і глибокі спостереження, а його влучні й точні цитати підтверджують всю глибину його світогляду.

Афоризми Б. Шоу

Англія завоювала Ірландію. Що залишалося робити мені? Завоювати Англію.

Нобелівська премія – рятівне коло, яке кидають плавцю, коли він благополучно вибирається на берег.

Найбільший гріх у ставленні до ближнього – не ненависть, а байдужість; ось істинно вершина нелюдськості.

Той, хто вміє, робить, хто не вміє – вчить інших.

Тепер, коли ми навчилися літати у повітрі, як птахи, плавати під водою, як риби, нам не вистачає тільки одного: навчитися жити на землі, як люди.

Навчився говорити – значить виріс, навчився мовчати – значить порозумнішав.

Спробуйте отримати те, що любите, інакше доведеться полюбити те, що отримали.

Світ утворено з нероб, які хочуть мати гроші не працюючи, і дурнів, які готові працювати не багатіючи.

Любіть чоловіків. За кожним великим чоловіком завжди є жінка, яка в нього вірила. І любила по-справжньому.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Складання інформаційного грона “Бернард Шоу – митець і особистість”

Бернард Шоу: письменник, драматург, блискучий памфлетист, театральний та музичний критик, романіст, він завжди багато читав, подорожував і спілкувався, при цьому ставився з іронією і поблажливістю до людських вад і життєвих перешкод, мав неперевершений парадоксальний гумор.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Знати зміст п’‎єси Б. Шоу “Пігмаліон”.

2. Підготувати повідомлення або презентацію “Міф про Пігмаліона та Галатею”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Бернард Шоу “Пігмаліон”. Особливості світогляду Б. Шоу – IІ семестр