БЕРЕЖІТЬ ПРИРОДУ, ДІТИ

Мета: сприяти розширенню читацьких інтересів школярів, ознайомлюючи їх із творами про природу; розвивати навички свідомого виразного читання; збагачувати словниковий запас школярів; сприяти розвитку пізнавальної активності учнів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи, до рідного краю.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Дзвенить дзвінок,

Починається урок.

Будем гарно працювати,

Щоб мову рідну добре знати.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Робота над скоромовками

– Прочитайте та запам’ятайте.

– Гава гаву запитала:

– Ти на ганок не літала?

– Не літала я на ганок,

То й прогавила сніданок.

– Дзижчить над житом жвавий жук,

Бо жовтий він вдягнув кожух.

– Промовте пошепки повільно; голосно швидко.

2. Розгадування кросворда “Природа”

Загадки читають учні.

1. Сито не сито,

Руками не вито,

Пряжа не пряжа –

Хто знає, той і скаже. (Павутиння)

2. Хоч безкрилий, а літає,

Бе голосий – свище.

Хоч безрукий, а буває,

Груші з дерева збиває,

Навіть часом вириває

Сосни з коренищем.

А як втомиться – впаде

І нема його ніде. (Вітер)

3. Блиснула, зламалася,

Десь умить сховалася.

Не впіймати, не догнати,

Тільки одголос чувати. (Блискавка)

4. Кудись Біжать булані,

А поводи в них рвані,

Ні запрягти,

Ні загнуздати,

Ні з батогом Їх перейняти. (Хмари)

5. Всі його люблять, всі його чекають,

А хто на нього подивиться – кожен скривиться. (Сонце)

6. І в огні не горить, і в воді не тоне. (Лід)

7. Дуга з’єднала береги,

Немов у казці, гожа.

А от дзвіночка до дуги

Ніхто вчепить не може. (Веселка)

– Яку назву має наш кросворд? (Природа)

3. Букво-гра

– Викресліть букви Ч, Я, Г, Є, К і прочитайте тему уроку.

(Бережіть природу, діти)

4. Технологія “Мозковий штурм”

– Навіщо потрібно берегти природу?

5. Читай, запам’ятовуй!

Наш дивний світ – такий, як казка.

Тож бережи його, будь ласка.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Сонце, вітер, гори, луки, ліси і моря, птахи, риби, звірі, комахи – все це природа. Це дивосвіт, яким наділена наша прекрасна планета Земля.

Ми – часточка природи, і від знань про неї і бережливого ставлення залежить і наше щасливе життя, майбутнє всієї нашої планети.

Сьогодні на уроці ми прочитаємо твори про природу.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою книжок

– Чи відповідають темі представлені на виставці книжки?

– Твори яких авторів ви вже читали?

– Які назви мають книжки?

2. Опрацювання вірша Платона Воронька “Не будь козою”

НЕ БУДЬ КОЗОЮ

Іде коза,

Стоїть лоза,

Густа, рясна, зелена.

“Яка краса! –

Кричить коза.-

Це вся лоза для мене!”.

І у кози Аж дві сльози

На радощах повисли.

Тріщить лоза,

Гризе коза

І всю красу погризла.

І ти, мала,

Що в сад пішла

Ранковою порою,

Не рви квіток,

Не псуй гілок,

Не будь, мала, козою.

Платон Воронько

1) Лексична робота.

Лоза – народна назва деяких кущових порід верби.

2) Мовчазне самостійне читання вірша учнями.

3) Бесіда.

– Яку історію розповів автор?

– До чого він закликає?

3. Читання вірша Галини Малик “Зламана гілка” технікою “Бджілка”

ЗЛАМАНА ГІЛКА

Зламав Івасик гілку ясеневу

І кинуть геть, коли награвся нею.

Веселий він побіг собі додому.

Вона ж лежить на гнилищі рудому.

В самотині зітхає гілка тяжко:

Уже на ній не сяде більше пташка.

Вже вітерець її не захитає,

“Хитати ще?” – її не запитає.

В її прожити не бродити соку,

Не гріти мрію ніжну і високу!

Івась у ліжку спить спокійно, тихо.

Невже не знає він, що скоїв лихо?

Г. Малик

– Чому вірш має таку назву?

– Який настрій відчуваєте після того, як прочитали вірш?

– Що б ви сказали Івасику, коли зустріли його?

4. Гра “Найшвидший читач”

– Швидко знайдіть і прочитайте рядочки:

– як Івась зламав гілку;

– як спав Івасик;

– де лежала гілка;

– про Червону книгу;

– про що зітхала гілка в самотині;

– рядочки, в яких міститься головна думка вірша.

– Як ви розумієте ці слова?

5. Опрацювання статті. Комбіноване читання

Ми прийшли на цю землю, щоб жити, працювати, розвиватися, творити. Але ніколи не забуваймо про те, що кожен із нас і всі ми разом узяті – невід’ємна частинка матінки – природи. Без неї ми ніщо, бо обійтися ніхто з нас не може ані без води, ані без повітря, ані без Сонця, ані без її щедрих дарів, якими вона нас годує.

І не можемо ми протистояти її силі, особливо коли вирують природні стихії. Можливо саме тоді людина і відчуває свою слабкість і нестримну силу природи.

Та світ навколо нас такий чарівний, таких квітучий і радісний, що людині тільки б захоплюватись ним та берегти цю чудову і неповторну красу. Та життя нас заставляє замислитись, бо не все так добре, як би хотілося.

Людська діяльність багато знищує природних ресурсів, нищить бездумно свою Землю. І може настати незабаром такий час, коли природа стане проти людей, щоб людство задумалось, що наша Земля жива, що вона вимагає до себе кращого ставлення і накаже людей. То щоб цього не сталося, треба вже сьогодні задуматись над своєю діяльність і навчитися жити на планеті в гармонії з природою, не тільки споглядати її красу і користуватись її благами, але й дбати про її цілісність і непорушність. Відчувати її потреби, прислухатись про що співає Земля.

– Для чого люди прийшли у цей світ?

– Чому людина – невід’ємна частинка матінки-природи?

– Чим наповнений світ навколо нас?

– Чим небезпечна людська діяльність для природи?

– Як треба жити на планеті?

– Що ми маємо відчувати?

– Як може співати Земля?

6. Слухання аудіозапису “Звуки птахів”

– Який настрій відчуваєте після того, як прослухали запис?

7. Фізкультхвилинка

НАСТРІЙ

Почніть ходити на місці, відчуваючи власне тіло. Подумайте про настрій, у якому ви починали вправу. За допомогою ходи продемонструйте різний настрій. Рухайтесь як:

– дуже втомлена людина;

– щаслива людина, яка отримала чудову звістку;

– людина, яка постійно чогось боїться;

– геній, який отримав Нобелівську премію;

– людина, у якої нечиста совість;

– канатоходець, який рухається по дроту;

– покажіть власний настрій.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Гра “Збери прислів’я”

Природа одному мати, …

Той шкодить собі сам.

Хто не жаліє природу, …

Вродить звичка.

Посієш учинок – …

Іншому – мачуха.

(Природа одному мати, іншому – мачуха.

Хто не жаліє природу, той шкодить собі сам.

Посієш учинок – вродить звичка.)

– Як ви розумієте ці прислів’я?

– Як ці прислів’я можна пов’язати з творами, які ми сьогодні прочитали? 2. Хорове читання вірша (запис на дошці)

Пам’ятайте, любі діти,

Щоб сади у нас цвіли,

Щоб літали в чистім небі

І лелеки, й журавлі,

Щоб пташки у нас співали,

І дерева підростали,

Щоб земля була у квітах,-

Бережіть природу, діти!

С. Жупанин

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Бесіда

– Які твори про природу, про красу і дбайливе ставлення до природи вам найбільше сподобалися? Хто їх автори?

– Яка головна думка об’єднує ці твори?

– Любов до природи виявляється не тільки в красивих словах, але і в красивих учинках.

– Чи замислювалися ви над цим раніше?

2. Самооцінювання

– Візьміть личка та намалюйте посмішку залежно від того, як ви працювали на уроці:

– Зробіть для себе висновок.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Літо красне зустрічаймо”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

БЕРЕЖІТЬ ПРИРОДУ, ДІТИ