Байка І. А. Крилов. Квартет, Бабка й Муравель, Вовк і ягня. Моральні проблеми в байках І. Крилова. Яскравість алегоричних образів

Мета: поглибити уявлення про байку, її будову, основні ознаки, повчальний зміст; ознайомити учнів із творчістю І. Крилова; розкрити художні особливості творів російського байкаря; порівняти байки Езопа й І. Крилова, визначити спільні і відмінні риси; розвивати навички виразного читання, образного мислення; виховувати бажання вчитися, робити будь-яку справу майстерно, досконало.

Обладнання: ілюстрації до байки “Квартет”; мультфільм “Квартет”.

Здається, байка просто бреше,

А насправді ясну правду чеше.

Нікого в світі не мине,

Читайте, згадуйте мене.

Леонід Глібов

Хід уроку

I. Підготовка до сприйняття навчальної теми

Бесіда.

– Ознаки яких фольклорних творів поєднала у собі байка?

– Розкрийте роль алегорії в жанрі байки.

– Наведіть приклади алегорії з відомих вам байок Езопа, Л. Глібова, І. Крилова.

– Які вади життя викриваються у байках?

– Розкажіть про будову байки.

– З яким жанром фольклору можна порівняти мораль байки? Чому мораль байки називають “крилатим висловом”?

II. Оголошення теми, епіграфа уроку

III. Формування нових знань і способів дії

1. Слово вчителя.

Байки принесли Івану Крилову всенародну любов. Протягом життя він написав майже 200 творів, які перекладено багатьма мовами світу. Найвідомішими серед них є “Бабка і Муравель” (рос. “Стрекоза и Муравей”), “Квартет” (рос. “Квартет”), “Вовк і Ягня” (рос. “Волк и Ягненок”). Відомий російський байкар наслідував сюжети і героїв творів Езопа, але його байки вирізняє художня довершеність. Письменник вдало використовував багатства народної мови для характеристики героїв і казкових ситуацій. Мудрі авторські оцінки ставали крилатими висловами й сприймалися згодом як прислів’я і приказки.

2. Виразне читання статті підручника про життя і творчість I. A. Крилова.

3. Перегляд презентації “Персонажі байок Івана Крилова”.

4. Бесіда:

– Які факти із життя письменника вам запам’яталися?

– Чим відрізнялися байки Крилова від байок Езопа?

5. Проблемне питання.

– Які якості необхідно мати людині для того, щоб стати справжнім музикантом? А як думали герої з байки І. Крилова?

6. Виразне читання байки “Квартет”.

Словникова робота

Квартет – музичний або вокальний ансамбль із чотирьох виконавців. У класичній музиці поширеним є струнний квартет: 2 скрипки, альт, віолончель.

7. Бесіда:

– Чому у персонажів байки квартет “не йде на лад”?

– Чи вірить автор у те, що музиканти нарешті заграють?

– Знайдіть слова і вислови, які автор вживає з насмішкою. Які моменти байки вам здалися особливо смішними? Чому?

– Прокоментуйте засоби художньої виразності, які використовує автор

– Знайдіть розмовну лексику у діалогах персонажів. З якою метою вживає їх байкар?

– Які вади висміює автор?

– У яких життєвих випадках можна використати мораль байки?

8. Компаративні завдання.

1) Пригадайте, у який казці зображено тварин, які вирішили, що зможуть бути музикантами: “Ми разом утнемо такої музики, що буде любо слухати” (брати Я. і В. Грімм “Бременські музиканти”)

2) Порівняйте образи персонажів-тварин із байки І. Крилова і казки братів Я. і В. Грімм.

9. Виразне читання байки в особах (з попереднім обговоренням інтонацій автора і персонажів).

10. Творче завдання (робота в групах)

Охарактеризуйте персонажів байки І. Крилова, заповніть таблицю (усно або письмово).

Характер у казках і байках

Роль у квартеті

Поради, що дає музикам

Мавпа

Осел

Соловей

Виразне читання байки “Бабка і Муравель”.

Бесіда за змістом байки.

– Яку байку Езопа нагадує твір І. Крилова?

– Чим відрізняються твори видатних байкарів?

– Порівняйте Цикаду і Бабку, мурашок і Муравля. Що нового додав автор до характерів персонажів?

– Поясніть мораль байки І. Крилова.

– Які почуття і роздуми викликала у вас Бабка з байки Крилова?

Перегляд і обговорення мультфільму “Бабка і Муравель”.

– Які риси мурашок і Бабки протиставлені у мультфільмах?

– Чим відрізняються переглянуті фільми?

– Який із них містить мораль байки І. Крилова?

– Охарактеризуйте інтонації актора, який читає байку. Чим відрізняється мовлення Муравля і Бабки?

– Яку ідею втілює кліп? Як автори змінили мораль байки?

Учитель. Екранізації літературних творів є самостійними творами мистецтва, оскільки автор – режисер намагається утілити власні думки й почуття від прочитаного. Два мультфільми, які ми передивилися, – це два погляди на байку І. Крилова. Режисер М. Федоров зберіг авторську ідею, він засудив легковажність і неробство Бабки, підкреслив працьовитість і згуртованість мурашок. У новому анімаційному кліпі автори наголосили на таланті Бабки, яка, на відміну від Муравля, чудово співає і танцює. Ці якості не мають таких конкретних результатів, як зібрані запаси, але цінність

Творчості від того не зменшується. Дівчинка у фіналі рятує маленьку співачку, стверджуючи нову мораль старої байки: “За талант я все пробачу!”.

Виразне читання і обговорення байки І. Крилова “Вовк і Ягня”.

– Що у байці уособлює Вовк, а що – Ягня?

– З якою метою опиняються біля струмка Вовк і Ягня?

– Як звертається Вовк до Ягняти, а як Вовка називає Ягня?

– Прочитайте і поясніть мораль байки.

– Порівняйте однойменні байки Езопа і Крилова. Визначте подібність і відмінність творів.

– У чому полягає моральна сила байок Крилова?

IV. Застосування знань, умінь, навичок

Робота з ілюстраціями О. Лаптева, С. Ярового, та ін.

– Як художники зобразили звірів, які деталі вказують на їх характерні риси?

Перегляд і обговорення мультфільму “Квартет” (реж. І. Іванов, Союзмультфільм, 1947 р.).

– Що автори мультфільму змінили в сюжеті байки І. Крилова?

– Чи залишилася важливою мораль байки, коли звірі навчилися майстерно грати на інструментах?

– Який вислів із байки автори мультфільму перетворили на веселий фінальний танок?

Підсумкова бесіда.

– Дайте визначення байки.

– З яких частин вона складається?

– Назвіть характерні ознаки байки.

– Ще єднає казку про тварин і байку?

– Чим вони відрізняються?

– Наведіть приклад моралі з байки І. Крилова.

– Доведіть, що “Квартет” І. Крилова є байкою.

VI. Домашнє завдання

Підготувати виразне читання байок І. Крилова, вивчити одну з них напам’ять. Підготуватися до інсценування байок.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Байка І. А. Крилов. Квартет, Бабка й Муравель, Вовк і ягня. Моральні проблеми в байках І. Крилова. Яскравість алегоричних образів