Артур Конан-Дойл – відомий автор детективних циклів, популярність його героїв у різних країнах. Особливості сюжету і композиції оповідали про Шерлока Холмса. Холмс як безпосередній учасник розв’‎язання сімейного конфлікту в оповіданні Пістрява стрічка

Мета: стисло ознайомити учнів з життям і особистістю Артура Конана Дойла, показати місце жанру детективу в його творчому доробку; розпочати аналітичне дослідження тексту оповідання “Пістрява стрічка”, розкрити особливості його сюжету й композиції; розвивати й вдосконалювати читацькі компетенції учнів в опануванні жанру детективу; сприяти розвитку логічного мислення семикласників.

Обладнання: відео “Артур Конан Дойл”, віртуальна екскурсія “Музей Шерлока Холмса”; фрагменти художнього фільму “Пригоди Шерлока Холмса і доктора Вотсона” (СРСР, 1979, 1серія “Знайомство”, “Кривавий напис).

Голова призначена бути не тільки прикрасою,

Нею інколи потрібно думати.

Артур Конан Дойл

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів.

III. Оголошення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Ознайомлення з життям і особистістю Артура Конан Дойла

Перегляд відео презентації “Артур Конан Дойл”.

Розповідь учнів про цікаві факти життя письменника.

Бесіда.

– Визначте риси Артура Конан Дойла як людини і як митця.

– Що спонукало лікаря Конан Дойла до написання літературних творів?

– З якого твору розпочалося літературне життя сищика Шерлока Холмса? (Повість “Етюд у багрянах тонах” (1887).)

– Чому Артур Конан Дойл не вважав твори про Шерлока Холмса своїм кращим творчим надбання? (Дойл мріяв бути творцем історичних романів, як улюблений з дитинства Вальтер Скотт.)

Скласти сенкан “Артур Конан-Дойл”.

Перегляд буктрейлера “Шерлок Холмс”.

Бесіда.

– Виразно прочитайте слова Артура Конан Дойла, взяті за епіграф до нашого уроку. Як ви думаєте, ці слова стосуються самого Конан Дойла чи його всесвітньо відомого персонажа, сищика Шерлока Холмса? Аргументуйте свої відповіді.

– Наскільки образ Шерлока Холмса можна вважати вигаданим літературним персонажем? (У Шерлока Холмса є прототип, людина з надзвичайними розумовими здібностями – професор Единбурзького університету, відомий хірург, Джозеф Белл, якого особисто знав Артур Конан Дойл (був асистентом у Белла). Белл славився здібністю за найдрібнішими деталями вгадувати характер людини та її минуле. Скотланд-ярд залучав Белла як консультанта у справі Джека-різника. “Етюд у багряних тонах” було опубліковано 01.12.1887 року, а 02.12. 1887 року Джозеф Белл відсвяткував своє п’‎ятдесятиріччя.)

Словникова робота

Прототип – конкретна людина з реальності, факти життя або риси вдачі якої покладено в основу літературного образу.

– Розкажіть про етапи роботи Конан Дойла над творами про Шерлока Холмса і доктора Вотсона. (В цілому Конан Дойлом написано 56 оповідань і 4 повісті про Шерлока Холмса. Письменник працював над ними з1887року (“Етюду багровий тонах”) до 1927року (остання збірка “Архів Шерлока Холмса”. Читачі не дозволили автору “вбити” всенародного улюбленця. За легендою, сама королева Вікторія писала Дойлу.)

– Які з творів про Шерлока Холмса ви читали? Чим вони вас захопили?

– Які розслідування відомого сищика вам сподобалися найбільше? Чим?

– Чи знайомі ви з екранізаціями творів про Шерлока Холмса? Чи знаєте ви, чию акторську роботу вважають найкращою у втіленні образу Шерлока Холмса на кіноекрані? (Створено понад 210 екранізацій творів про Шерлока Холмса. Найкращою акторською роботою вважається роль Шерлока Холмса у виконанні Василя Ліванова (серіал “Пригоди Шерлока Холмса і доктора Вотсона”, СРСР, 1979-1986).)

Перегляд фрагментів віртуальної презентації “Музей Шерлока Холмса”

– Як ви думаєте, що означає факт створення музею Шерлока Холмса? На чию честь зазвичай створюють музеї?

Створення проблемної ситуації

Учитель: упродовж трьох уроків ми з вами ближче познайомимося із Шерлоком Холмсом та його другом Вотсоном і спробуємо розкрити секрет шаленої популярності героїв Артура Конан Дойла у світової читацької аудиторії.

ІV. Аналітико-інтерпретаційне дослідження тексту оповідання “Пістрява стрічка” в обсязі означеної теми уроку

З’‎ясування первинного рівня вражень та розуміння твору

– Хто читав оповідання в повному обсязі? Хто перекладач тексту?

– З якого фрагменту тексту не можна було відірватися від книги? Поясніть, чому?

– Дії яких персонажів вам були незрозумілими?

– Чи співпадало ваше “особисте розслідування” злочину з діями Шерлока Холмса?

– Чим вас вразив знаменитий сищик?

– Чим, по-вашому, займався доктор Вотсон під час розслідування?

– Сформулюйте головне завдання Шерлока Холмса у розслідування справи “пістрявої стрічки”.

Перегляд буктрейлеру “Пістрява стрічка”.

З’‎ясування особливостей сюжету й композиції оповідання “Пістрява стрічка”

– Стисло передайте основу сюжетної лінії оповідання “Пістрява стрічка” (2-3 реченнями).

– Складіть сюжетно-композиційну формулу оповідання Артура Конан Дойла “Пістрява стрічка”. Запишіть основні позиції сюжету відповідно до особливостей детективної композиції.

Для запису учнями: Вотсон про Шерлока Холмса і справу родини Ройлоттів.

Зав’‎язка

Прихід Хелін Стоунер на Бейкер-стріт 221-б, її розповідь про власні страхи, жорстокого вітчима та смерть сестри-близнючки Джулії.

Розвиток дії

Хелін детально розповідає Холмсу про смерть своєї сестри, про своє майбутнє заміжжя з Персі Армітіджем, про несподіваний ремонт в її кімнаті та необхідність спати в кімнаті сестри, про тихий свист, який вона чула вночі. Холмс вирішує діяти, не зволікаючи. Він має таємно оглянути будинок Ройлотта, про що й домовляється з Хелін.

Після того, як Хелін пішла у своїх справах, на Бейкер-стріт 221-б з’‎являється розлючений Ройлотт і з погрозами вимагає від Холмса не “пхати носа у його справи”. Після того, як Ройлотт залишив помешкання, Холмс знаходить документи, які підтверджують, що лікар Ройлотт мав мотиви до вбивства обох пасербиць. Холмс і Вотсон терміново від’‎їздять то Стоук-Морана, підозрюючи, що старий мерзотник буде форсувати події. Холмс уважно обстежує будинок ззовні та всередині й знаходить докази злочинних намірів Ройлотта.

Для запису учнями: Ранковий візит.

Розповідь Хелін Стоунер про суть справи.

Ройлотт намагається залякати Шерлока Холмса.

Холмс знайомиться з умовами заповіту місіс Стоунер.

Огляд будинку Ройлотта в Стоук-Морані.

Холмс і Вотсон складають план дій.

Кульмінація

Холмс готує засідку для Ройлотта в кімнаті покійної Джулії. Вотсон посвячений у плани Холмса, а дівчина знає тільки те, що потрібно для проникнення сищика і його друга в будинок. Шерлок Холмс рятує життя Хелін Стоунер. Ройлотт стає жертвою своїх злочинів.

Для запису учнями: Засідка.

Ганебна смерть лікаря Ройлотта.

Розв’‎язка

Холмс і Вотсон проводжають Хелін до тітки в Харроу. Неповоротке поліцейське слідство дійшло висновку, що Ройлотт “знайшов свою смерть внаслідок необережного поводження зі своєю небезпечною улюбленицею – отруйною змією”. Холмс пояснює Вотсону незрозумілі деталі справи під час повернення додому.

Для запису учнями: Холмс розтлумачує Вотсону незрозумілі деталі справи родини Ройлоттів.

Бесіда.

– Від чийого імені ведеться розповідь? (Від першої особи, від імені доктора Вотсона, друга Шерлока Холмса і його сусіда по квартирі на Бейкер-стріт 221-б, який виступає в ролі оповідача, очевидця й учасника описаних ним подій. Конан Дойл чітко слідує вимогам жанру детективу, започаткованим Едгаром Алланом По, перед талантом якого схилявся, створивши класичний детективний дует – неперевершеного сищика Шерлока Холмса та його друга й хронікера описаних подій доктора Вотсона. ” Для мене не існувало більшої втіхи, як стежити за Холмсом, коли він займався своєю професійною справою, і захоплюватися його швидкими умовиводами, які, дарма що здавалися майже інтуїтивними, завжди були логічно обгрунтовані. Саме завдяки цьому Холмс і розплутував усе, за що брався,” – зазначав Вотсон.)

– За яким принципом Шерлок Холмс відбирав справи? Яке місце серед них займає випадок з родиною Ройлоттів? (“Переглядаючи свої записи про більш як сімдесят пригод Шерлока Холмса, які я вів протягом останніх восьми років, і вивчаючи методи свого друга, я бачу між них багато трагічних, кілька кумедних, чимало дивних, але не можу назвати бодай однієї банальної, бо Холмс, працюючи з любові до мистецтва, а не заради грошей, ніколи не брався за розслідування, якщо справа не обіцяла чогось надзвичайного, навіть фантастичного.

З усього цього різноманіття я, проте, не можу пригадати нічого винятковішого за випадок, пов’язаний із добре відомою у графстві Суррей родиною Ройлоттів із Стоук-Морана.”)

– Коли сталася ця страшна історія й чому доктор Вотсон тривалий час тримав її в таємниці? (Де відбулося на початку квітня 1883 року, але Вотсон не написав звіт про страшну подію відразу, тому що дав слово жінці, яка прийшла до Холмса просити про допомогу. Зміг він про це написати лише після її смерті.)

– Розкажіть, спираючись на текст, про ранню клієнтку Шерлока Холмса. Чому жінка тремтіла? Чому вона звернулася по допомогу саме до Холмса? (“Сер, я не можу більше терпіти такого нервового напруження, я збожеволію, якщо так триватиме й далі. В мене немає нікого, хто міг би мені допомогти, нікого, за винятком однієї людини, яка прихильна до мене, але в даній ситуації вона мене не розуміє… Я чула про вас, містере Холмсе, від місіс Фарінтош, якій ви стали в пригоді у гірку для неї годину.”)

– У чому, на думку відвідувачки, полягав увесь страх її становища? Що розповіла Хелін Стоунер Холмсу і Вотсону? Виразно прочитайте її розповідь. Спробуйте передати інтонацією страх і переживання молодої жінки.

– Що ви разом із Холмсом та Вотсоном дізналися про вітчима Хелін Стоунер доктора Ройлотта? Визначте з її розповіді риси вдачі та пристрасті цієї людини. Що, на думку Хелін, було причиною поганого поводження Ройлотта з сусідами в Стоук-Морані?

– Чому, по-вашому, Холмс узявся за справу Хелін Стоунер?

– Що ви дізналися про смерть сестри Хелін Джулії? Що ви вважали причиною її смерті під час першого читання твору?

– Як реагував на розповідь Хелін Стоунер Шерлок Холмс? У який момент він почав проявляти живий інтерес до справи? Як ви думаєте, чому?

– Які запитання він поставив молодій жінці? На які деталі смерті Джулії він звернув увагу? Як ви думаєте, які ланки ланцюга розслідування вже склалися в голові Шерлока Холмса під час розповіді Хелін Стоунер? (Ключові деталі: факт заміжжя Джулії; розповідь Джулії про тихий свист, який вона чула щоночі приблизно о третій годині; тихий свист і металевий брязкіт, які чула Хелін, поспішаючи на крик сестри до її кімнати; передсмертні судороги сестри та її слова про “пістряву стрічку”; обгорілий сірник та сірникова коробка в руках Джулії, цигани.)

– Яке припущення склалося у Холмса щодо смерті Джулії? Чому він детально розпитував Хелін про розслідування причин смерті її сестри поліцією? (У Холмса виникла підозра щодо отруєння Джулії.)

– Чому Холмс вирішив терміново обстежити дім Ройлотта? Які деталі розповіді Хелін його спонукали до цього? (Він мав з’‎ясувати, яким чином настала смерть цілком здорової дівчини у замкненій зсередини кімнаті й що означав металевий брязкіт, який чула Хелін.)

– Чому Холмс засумнівався, що Хелін йому не все розповіла? (Він побачив синці на руках молодої жінки й був переконаний у жорстокому поводженні вітчима з Хелін.)

– Яку роль у розвитку подій відіграють цигани? (Згідно з особливостями детективного жанру лінія циган – це хибна лінія розслідування, це авторський трюк для відволікання уваги Холмса (і читачів) від головних, істинних причин, що загрожують життю тепер вже Хелін.)

– Виразно прочитайте діалог Шерлока Холмса і лікаря Ройлотта в особах. Передайте інтонаційно роздратування Ройлотта та надзвичайну витримку й іронічність Шерлока Холмса. Чому погрози Ройлотта не злякали Шерлока Холмса? Що в лайці навіженого Ройлотта Холмс сприйняв як особисту образу? Чому?

– Які мотиви до вбивства пасербиць мав старий Ройлотт?

– Яку роль в нагнітанні напруги відіграє контраст між весняним пейзажем та справою, яку розслідує Холмс?

– Як вплинула на Хелін розповідь Холмса про відвідини сищика Ройлоттом в Лондоні? Чому дівчина ніколи не почуває себе в безпеці від вітчима? Як ви розумієте слова Холмса ” Він буде змушений стерегтися, бо може зрозуміти, що хтось хитріший іде тут по його слідах”?

– Виразно прочитайте опис будинку Ройлотта в Стоук-Морані.

(Для підсилення гнітючого враження від цього місця читатється текст на фоні музичної заставки з художнього фільму “Пригоди Шерлока Холмса і доктора Вотсона”.)

– Чому зовнішнє обстеження будинку нічого не дало? Що зрозумів Холмс? (Ззовні в дім пробратися було неможливо: завіси й засуви на віконницях були як у фортеці. Тож Холмс зрозумів, що причину потрібно шукати саме в кімнаті покійної Джулії, адже не випадково й Хелін вітчим перевів туди, прикриваючи свої лихі наміри нікому не потрібним ремонтом.)

– Виразно прочитайте опис кімнати, в якій тепер перебувала Хелін та кімнати Ройлотта. Виокремте ключові деталі, на які звернув увагу Холмс. (“Надзвичайно цікаві переробки – фальшиві дзвінки, душники, що не провітрюють” – у кімнаті Хелін та блюдце з молоком і батіжок з петлею в кімнаті Ройлотта.)

– З якою метою Артур Конан Дойл дає Холмсу можливість все детально розтлумачити Вотсону в справі “пістрявої стрічки”? Чому Вотсон при огляді кімнат не приділив уваги тим деталям, які стали основою для висновків Холмса?

– У чому ви бачите порушення класичної детективної композиції? Поясніть, чому Холмс пояснив у загальних рисах суть справи Вотсону до її розв’‎язання, а не після, як це бувало зазвичай і як це прийнято в класичному детективі? (Справа було надзвичайно складна й небезпечна, часу було обмаль. Холмсу була потрібна допомога Вотсона, сищик не міг наражати бездумно на небезпеку ні свого друга, ні себе самого. Від злагодженості їхніх дій залежало й життя Хелін Стоунер.)

– Поясніть, чому Конан Дойл так детально описує чекання Холмса і Вотсона в кімнаті сестри міс Хелін?

– Чи знав Вотсон, навіщо Холмсу лозина? Яку роль мав відіграти револьвер в руках Вотсона?

– Що означав страшний крик у кімнаті Ройлотта? Чому Холмс сказав: “Це означає, що все закінчено”?

– Кого стосуються слова Холмса “насильство обертається проти насильника, а той, хто копає комусь яму, сам у неї й попадає”? Який сенс використання в мові сищика приказок?

Перегляньте фрагмент очікування в кімнаті Джулії та смерті Ройлотта з художнього фільму “Пригоди Шерлока Холмса і доктора Вотсона” (1 серія, СРСР, 1979).

– Наскільки, по-вашому, створювачам фільму та акторам Василю Ліванову і Юрію Соломіну вдалося передати напругу й небезпеку моменту? Як даний кіноепізод увиразнив ваше розуміння рівня небезпеки, яка чатувала на героїв твору?

– Як Холмс пояснив причини, які спочатку повели його розслідування хибним шляхом? Які факти допомогли йому зрозуміти, з чим він має справу?

– Чому Холмс вважав, що “коли на криву стежку стає лікар, він – найбільший злочинець”? Чому думку детектива Конан Дойл підтверджує прикладами про реальних лікарів-злочинців Палмера і Прічарда?

– Прокоментуйте слова Холмса “Отже, я, безперечно, певною мірою винен у смерті лікаря Грімсбі Ройлотта, але не можу сказати, щоб це лягло на моє сумління надто важким тягарем”. Чому він так сказав?

ІV. Підсумок.

V. Домашнє завдання

Дібрати цитати до характеристики персонажів твору (Шерлок Холмс, доктор Вотсон, лікар Ройлотт, Хелін Стоунер).

Підготувати компакт-біографію всесвітньо відомого літературного детектива Шерлока Холмса”*.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Артур Конан-Дойл – відомий автор детективних циклів, популярність його героїв у різних країнах. Особливості сюжету і композиції оповідали про Шерлока Холмса. Холмс як безпосередній учасник розв’‎язання сімейного конфлікту в оповіданні Пістрява стрічка