Антуан де Сент-Екзюпері. Маленький принц. Художні образи

Мета: удосконалювати уміння учнів аналізувати прочитане, висловлювати власне судження; показати авторське ставлення до героїв і подій; розвивати увагу, образне мислення; виховувати найкращі моральні якості: доброту, вміння дружити, почуття відповідальності за тих, хто поряд.

Тип: комбінований, урок-діалог.

Обладнання: тексти “Маленького принца”, мультимедійна презентація.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Сьогодні ми разом із Маленьким принцем здійснимо останню подорож планетами. Але перед тим, як вирушити, згадаємо, де побував Маленький принц і які уроки він там отримав.

III. Робота над темою уроку.

Робота в групах (Діти готують розповідь про планети і уроки, які отримав Маленький принц).

Презентація.

Планета короля: “…суди себя сам…Если ты сумеешь правильно судить себя, значит, ты поистине мудр.”

Планета честолюбца: честолюбие хорошо в разумных пределах.

Планета п’‎янички: найди в себе силы изменить себя.

Планета ділка: если человек занят только делом, его жизнь прожита напрасно.

Планета ліхтарника: всю жизнь быть для людей маяком – в этом счастье человека.

Планета географа: нельзя изучить мир, не выходя из кабинета.

Учитель. Що нового дізнається Маленький принц на останній планеті? Який урок отримає? Ви готові? Тоді відправляємось у подорож!

(звучить пісня М. Таривердієва на слова М. Добронравова “Маленький принц”. На фоні музики – фото зірок)

Аналітична бесіда за змістом казки-притчі.

– Де опинився Маленький принц, потрапивши на Землю? (У пустелі).

– Що вразило його тут? (Немає людей, ні з ким поговорити).

– Як себе відчував Маленький принц на Землі? (Покинутим і самотнім).

– Коли почуття самотності найбільше захопило Маленького принца? (Коли він побачив сад, у якому росли троянди).

– Зачитайте уривок і ХХ розділу від слів: “А потім він подумав” до кінця. Зверніть увагу на хід думок героя.

– Чим викликані гіркі сльози малюка? (Він розчарувався у собі).

– Чому саме в цей момент з’‎явився Лис? (Маленькому принцу погано, він самотній, йому ні з ким поговорити, йому потрібен друг).

– А що таке дружба? Запишіть своє розуміння у вигляді формули:

Дружба = … + … .

Аналіз епізоду “Зустріч і прощання з Лисом” (р. 21).

– Чому Лис не відразу з’‎являється перед Маленьким принцем?

– Що підказало Лису, що малюку можна довіритись, що він його не образить? (Інтонація слів, з якою Маленький принц звернувся до Лиса).

– Про яку заповітну мрію розповідає Лис? (Щоб його приручили).

– А що це означає? (Стати необхідним комусь).

– Яку важливу істину про безцінність людської дружби відкриває Лис? (“Узнать можно только те вещи, которые приручишь. У людей уже не хватает времени что – либо узнавать. Они покупают вещи готовыми в магазинах. Но ведь нет таких магазинов, где торговали бы друзьями…”)

– Чого не можна шкодувати в дружбі? (Щоб мати друзів, потрібно дарувати їм свою душу, віддавати свій час).

– Що не пробачає дружба? (Зраду, байдужість, безвідповідальність).

Отже, в дружбі важливі вірність, відповідальність, відданість. Як говорить про це Лис? (“Ты всегда в ответе за тех, кого приручил. Ты в ответе за свою розу”).

– Що тепер Маленький принц зрозумів про свою Троянду? (Троянда – єдина у світі квітка, тому що він її “приручив”. Людині потрібно всього лиш одна квітка, та, яка наповнить душу світлом і заповнить ним серце. Тому і повертається він до своєї Троянди).

Учитель. Маленький принц отримав ще один урок. Який? Давайте запишемо у скарбничку золотих висловів: “Ты всегда в ответе за тех, кого приручил”.

Учитель. Тут, на Землі, Маленький принц навчився дружити. Лис допоміг йому зрозуміти, що таке справжня дружба і вірна любов, він познайомив героя з бездонностю людського серця. Але ж і Маленький принц допоміг Лису. Чим? (Допоміг здійснити мрію про те, щоб його приручили.).

Лис тільки що знайшов друга, і тепер вони повинні розійтися. Буде він тепер таким же самотнім і нещасливим, яким був до зустрічі з Маленьким принцем? (Ні, тому що він буде згадувати про Маленького принца, який приручив його. Тепер у нього є друг.).

IV. Рефлексія.

Учитель. Давайте згадаємо, що ми говорили про дружбу і складемо розгорнену формулу дружби.

Антуан де Сент Екзюпері. Маленький принц. Художні образи

V. Домашнє завдання.

Написати невеличкий твір-роздум на тему: “Який ти, справжній друг?”*

Прочитати повість Г. Троєпольського “Білий Бім Чорне Вухо”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Антуан де Сент-Екзюпері. Маленький принц. Художні образи