Айзек Азімов (1920-1992). “Фах” – СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ

Тема. Айзек Азімов (1920-1992). “Фах”

Мета: навчальна: зацікавити учнів творчістю А. Азімова; підготувати до сприйняття оповідання “Фах”; допомогти засвоїти поняття науково-фантастична література; розвивальна: розвивати образне, критичне мислення, навички виразного читання, стислого переказу твору; виховна: сприяти формуванню працелюбності, наполегливості, принциповості, прагнення до свідомого вибору майбутньої професії.

Обладнання: портрет письменника, наочний матеріал до біографії, видання твору, ілюстративні матеріали, кінофільм.

Теорія літератури: оповідання, науково-фантастична література, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Аналіз контрольної роботи

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– Чи могли ваші батьки, дідусі й бабусі ще двадцять років тому уявити, що можуть у будь-яку годину дня та ночі отримати через банкомат зарплатню, заплатити за комунальні послуги, послати грошовий переказ своїм близьким? Або купити будь-яку річ через інтернет? Ще зовсім недавно казкою була скатерть-самобранка, а тепер уже придумали холодильники, які самі замовляють продукти в міру їх витрачання. Можна згадати й досягнення в промисловості – заводи-автомати, у сільському господарстві – роботи, що доять корів тощо. Висновок напрошується сам: науково-технічний прогрес рухається такими швидкими темпами, що нам уже важко уявити собі, яка техніка, які прилади будуть через десять-п’‎ятнадцять років. Але всім відкриттям і винаходам передують… казки, науково-фантастичні твори письменників. Про одного з таких провидців майбутнього, письменника-фантаста Айзека Азімова, і йтиметься на сьогоднішньому уроці.

IV. Актуалізація опорних знань

Бесіда

– Із якими науково-фантастичними творами ви познайомилися в 6-му класі?

(“Усмішка” Р. Бредбері, “Запах думки” Р. Шеклі)

– Яких письменників-фантастів ви знаєте?

V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Опрацювання статті підручника про А. Азімова

2. Доповнення вчителя, перегляд ілюстрацій, відеоматеріалів

“У нього чотири електричні машинки, і він може друкувати зразу чотири книги двома руками й двома ногами”,- це жартівливе зауваження про надзвичайну працьовитість А. Азімова відомого англійського фантаста Артура Кларка.

3. Повідомлення учня про етапи освоєння космосу

4. Виразне читання першої умовної частини оповідання А. Азімова “фах”

5. Словникова робота, обмін враженнями

6. Евристична бесіда

– Коли уперше читач розуміє, що події оповідання відбуваються в майбутньому? (З початку твору: “- Тепер на Землю по нових спеціалістів злітаються космічні кораблі”.)

– Які факти в подальшому підтверджують цю думку?

– Яку роль відведено Землі в Галактиці?

– Чому автор так детально розповідає про День Читання і День Освіти?

7. Робота зі словником літературознавчих термінів.

Запис поняття науково-фантастична література

Науково-фантастична література – твори, у яких представлено науково обгрунтоване зображення життя людей у майбутньому щодо часу їх написання (як правило, далекого майбутнього).

8. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”

– Визначте тему твору А. Азімова “Фах”.

Очікувана відповідь

Тема твору – зображення системи освіти майбутнього, її переваг і недоліків та ставлення до неї людей. Цим твором письменник поставив за мету переконати читачів, що глибокі, грунтовні знання здатна дати тільки самоосвіта; щоб бути ерудованою людиною і правильно визначитися зі своїм професійним вибором, необхідно розвивати і вдосконалювати свої знання в різних напрямках й сферах життя

VI. Закріплення знань, умінь та навичок

Робота в парах

– Прокоментуйте висловлювання А. Азімова: “Історія досягла моменту, коли людству вже неможна ворогувати. На землі повинна перемогти дружба. Я завжди прагну наголосити на цьому у своїй творчості… я впевнений, що наукова фантастика – це одна із ланок, яка допомагає об’‎єднати людство”.

VIІ. Домашнє завдання

Уміти розповідати про письменника, знати зміст першої умовної частини оповідання А. Азімова “Фах”, переказувати, аналізувати, висловлювати свої почуття та враження.

VIII. Підбиття підсумків уроку

1. Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення

“Для себе я відкрив (-ла) на уроці.”

2. Прийом “смайлик”

– Зобразьте за допомогою смайликів ступінь своєї зацікавленості: радісне відкриття Айзек Азімов (1920 1992). Фах   СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ, звичайне зацікавлення Айзек Азімов (1920 1992). Фах   СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ, нудьга Айзек Азімов (1920 1992). Фах   СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ роздратування Айзек Азімов (1920 1992). Фах   СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ, недовіра Айзек Азімов (1920 1992). Фах   СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ й т. ін. Обгрунтуйте свої враження


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Айзек Азімов (1920-1992). “Фах” – СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ