А. П. ЧЕХОВ. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА. ТВОРЧІСТЬ ЧЕХОВА ЯК ЯВИЩЕ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ, ОПОВІДАННЯ АГРУС – А. П. ЧЕХОВ. ОПОВІДАННЯ. П’ЄСИ

Мета:

■ Формування предметних компетентностей: навчальна: зацікавити учнів особистістю А. П. Чехова; ознайомити з поняттями комічне, гумор, іронія, сатира, епічний твір, оповідання, темою та ідеєю оповідання “Агрус”; розвивальна: розвивати навички роботи з конспектом, текстом, творчу уяву, мислення; виховна: виховувати інтерес до літератури, читання; спонукати до уважності, швидкої реакції; сприяти вихованню найкращих рис характеру;

■ Формування ключових компетентностей: уміння навчатися: розвивати навички створювання конспекту, повідомлень, мапи; комунікативної: розвивати навички виступу перед аудиторією; інформаційно – цифрової: розвивати навички роботи із різними джерелами інформації; загальнокультурної грамотності: виховувати творчу особистість, яка прагне до літературної освіти, має естетичний смак, відкрита до нових знань.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: дидактичний та роздавальний матеріал, портрет письменника, виставка фотографій сім’ї та друзів письменника, книжок із його творами.

Талант в нас з боку батька, а душа – з боку матері.

А. П. Чехов

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

Літературний диктант

Коментар. Під час прослуховування повідомлень усі учні мають заповнювати прогалини в літературному диктанті.

Повідомлення підготовленого учня про життя та творчість А. Чехова

А. П. Чехов народився… року у портово-рибацькому містечку… . Він мав… братів і сестер. Усі діти Чехових були… , … . Батько… був людиною… . І саме тому маленький Антон… вчився у… класах.

Згодом життя у Таганрозі письменник опише в оповіданнях… й інших. А з бакалійної лавки батька сформується чудовий… творів А. П. Чехова. Саме… у його оповіданнях утворюють нероздільний симбіоз людини і речей, що його оточують.

Коли батько… , родина змушена була переїхати до… . Руйнування батьківського гнізда, розпродаж за копійки роками нажитого домашнього скарбу залишили глибокий слід у душі майбутнього письменника, що можна простежити і в останньому творі письменника – п’єсі… , а до нього – в оповіданнях… й інших.

Знання із дитинства церковнослов’янської мови, релігійних текстів, порядку церковного і домашнього богослужіння сприяло написанню оповідань… .

Протягом життя письменник співпрацював із такими відомими на той час виданнями, як… ; спілкувався та мав дуже щирі дружні стосунки із… .

1892 року А. Чехов купує маєток у селі… Серпуховського повіту Московської губернії. Так починається відомий “…” період у творчості письменника.

Повідомлення підготовлених учнів про активну діяльність письменника в Меліхові (1892-1898), про перебування у Меліхові художника І. І. Левітана та історію написання оповідання “Стрибуха”

1897 року у Чехова різко загострився… . У травні 1898-го Чехов живе в Меліхові до вересня, а потім їде в… , де знайомиться з… , провідною актрисою МХТ, першою виконавицею ролей в чеховських п’єсах, своєю майбутньою дружиною.

Довідка для вчителя (не повна): 1860; Таганрог; 5; обдарованими, високоосвіченими; Павло Єгорович; суворою; погано; молодших; “світ речей”; “світ речей” і “світ людей”; збанкрутів; Москви; “Вишневий сад”; “Безбатченки”, “Чуже лихо”; “Історія одного торговельного підприємства”; “Тяганина”, “Кошмар”, “Студент”; “Глядач”, “Будильник”, “Світло і тіні”, “Мирський толк”, “Осколки”; Д. В. Григоровичем, П. А. Архангельським, І. І. Левітаном; туберкульоз; Ялту; О. Л. Кніппер.

Повідомлення підготовленого учня про листування А. П. Чехова з О. Л. Кніппер та іншими відомі особистостями

Учитель. 17 січня 1904 року відбулася прем’єра п’єси “Вишневий сад” в МХаТі (реж. К. С. Станіславський і В. І. Немирович-Данченко, худ. В. А. Симов). Роль Раневської, яку грає Кніппер, стала вершиною творчого злету актриси. “Вишневий сад” – це останній твір великого письменника і драматурга.

Через загострення захворювання у травні 1904 р. Чехов залишає Ялту і разом із дружиною їде в Баденвейлер, знаменитий курорт на півдні Німеччини. Але вночі 1 (15) липня йому раптом стало особливо зле. після візиту лікаря попросив принести шампанського, не поспішаючи осушив келих, ліг, повернувшись на лівий бік, і незабаром помер.

Протягом усього життя А. П. Чехов вірив, що людина стає кращою, якщо показати їй, якою вона є.

А. П. ЧЕХОВ. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА. ТВОРЧІСТЬ ЧЕХОВА ЯК ЯВИЩЕ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ, ОПОВІДАННЯ АГРУС   А. П. ЧЕХОВ. ОПОВІДАННЯ. ПЄСИ

Антон Чехов

2. Складання “Мапи подорожей А. П. Чехова”

Повідомлення учня про подорож та діяльність письменника на о. Сахалін

· За прослуханим повідомленням та виписаними вдома назвами міст складіть “Мапу подорожей А. П. Чехова”.

(Один учень працює біля дошки, інші – допомагають, учитель коригує записи.)

Довідка для вчителя. “Маршрут Сахалінської подорожі”: “…із Ярославля по Волзі до Казані, потім по Камі до Пермі, звідти залізницею до Тюмені, а потім через всю Сибір на тарантасі і по річках. На Сахаліні <…> , потім через Індійський океан, Середземне і Чорне моря, відвідавши Японію, Гонконг, Сінгапур, Цейлон, Константинополь, прибувши в порт Одеси, він на поїзді повертається до Москви”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Словникова робота

Поглиблення понять комічне, гумор, іронія, сатира, епічний твір, оповідання

2. Творчий міні-проект “Сенкан”: складання сенканів “Чехов”, “Творчість Чехова”

3. Вступне слово вчителя про оповідання А. П. Чехова “Агрус”

V. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Повідомлення підготовленого учня про історію написання оповідання “Агрус”

2. Бесіда

· Як вплинула на Івана Івановича картина, яку він побачив в “Гімалайському тож”?

· Де розташовувався маєток? Чи здійснилася мрія Миколи Івановича?

· Які добрі справи вчиняв Микола Іванович?

· Якою він став людиною?

· Про що Іван Іванович просив Альохіна?

· Чому ж розповідь Івана Івановича про щасливу людину не справила враження на слухачів?

· Чи гідне таке існування людини?

· Чому ж вид щасливої людини був так огидний Івану Івановичу?

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити літературні терміни. Прочитати оповідання А. П. Чехова “Скрипка Ротшильда” та “Дама з собачкою”. Дібрати епіграфи до кожного оповідання окремо. Підготувати повідомлення про історію написання творів (двом учням).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

А. П. ЧЕХОВ. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА. ТВОРЧІСТЬ ЧЕХОВА ЯК ЯВИЩЕ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ, ОПОВІДАННЯ АГРУС – А. П. ЧЕХОВ. ОПОВІДАННЯ. П’ЄСИ