А. П. ЧЕХОВ “ВИШНЕВИЙ САД”. ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ. СИСТЕМА ОБРАЗІВ. ПРОБЛЕМАТИКА. СТАРІ Й НОВІ ВЛАСНИКИ ВИШНЕВОГО САДУ – ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ

Мета: формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з історією створення та сюжетом п’єси, характеристиками дійових осіб, допомогти з визначенням головної дійової особи, виявити конфлікт п’єси; розвивати навички аналізу тексту; прищеплювати інтерес до літератури, читання, спонукати до уважності, швидкої реакції; сприяти вихованню найкращих рис характеру; формування ключових компетентностей: уміння навчатися: розвивати навички роботи з текстом, пошуку та вилучення необхідної інформації; комунікативної: розвивати навички виступу передаудиторією, участі в бесідах, розвивати вміння висловлювати свою точку зору; інформаційно-цифрової: розвивати навички узагальнення отриманої інформації; загальнокультурної грамотності: виховувати творчу особистість, яка прагне літературної освіти, має естетичний смак, відкрита до нових знань.

Тип уроків: уроки засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до п’єси, виставка книжок із творами А. П. Чехова, дидактичний та роздавальний матеріал (для кожного учня).

Я ненавиджу неправду і насильство в усіх видах… Найсвятіше для мене – це людське тіло, здоров’я, розум, талант, натхнення, любов і… свобода від сили і брехні.

А. П. Чехов

Настав час, насувається на всіх нас громада, готується велика, сильна буря, яка йде, наближається й незабаром струсить із нашого суспільства лінь, байдужість, упередженість до праці, гнилу нудьгу.

А. П. Чехов

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Вступна бесіда

– Як ви вважаєте, якою повинна бути успішна людина? Які риси характеру мають бути їй притаманними?

– Якими мають бути стосунки з іншими людьми?

– Як ви розумієте сталий вираз “жити сьогодні і зараз”?

– Про що слід піклуватися сьогодні: про теперішнє, про минуле або майбутнє? Чому?

– Якою стає людина, яка розумом, надіями залишається у минулому? Яким стає її життя? чи має воно сенс?

– Що таке, на ваш погляд, гармонія теперішнього, минулого і майбутнього?

2. Вступне слово вчителя про художній світ А. П. Чехова та роль письменника в історії російського театру

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Бесіда

– Що таке п’‎єса?

– Яку структурну композицію має п’‎єса “Вишневий сад”?

– Назвіть одну з особливостей “нової драми”. (Підтекст)

– Що допомагало автору створювати “театр настрою”? (Ремарки)

– Чому, на вашу думку, Чехов обирає саме таку форму для цього твору?

– Основним завданням письменника було змалювати людину просту і водночас складну – “як у житті”. На вашу думку, чи вдалося йому це зробити у “Вишневому саду”?

– Чи можемо ми виокремити головних персонажів? Або ж усі вони – головні, кожен по-своєму?

– Що таке образ-символ?

– Що є образом-символом у п’‎єсі “Вишневий сад”? (Сад) Який це сад у Чехова?

2. Повідомлення підготовленого учня про історію написання п’єси “Вишневий сад”

– Утіленням чого став сад у творі? (Рідного дому, минулого, сім’‎ї)

– Про який період життя письменника йдеться? (Продаж будинку в Таганрозі, переїзд до Москви)

3. Постановка проблемного питання

– У чому, на вашу думку, полягає основний конфлікт п’‎єси “Вишневий сад”? (Відповідь учні мають дати наприкінці уроку.)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Переказ учнями змісту п’єси “Вишневий сад” методом “Ланцюжок”

2. Робота з текстом п’єси

1) Аналітична бесіда

– Абстрагуйтеся від назви п’‎єси А. П. Чехова. Які асоціації виникають у вашій уяві, коли ви чуєте словосполучення вишневий сад?

– Порівняйте свої асоціації з чеховським поданням цього образу.

– Чи можна порівняти ваші асоціації з назвою п’‎єси? Запишіть свої думки.

– Навіщо Ранєвська приїжджає з Парижа до свого маєтка? Чому цього дня в будинку опиняються Лопахін, Петро Трофімов, Пищик?

– Образи головних героїв п’‎єси зіткані із суперечностей. У чому, на вашу думку, суперечливість вигляду Лопахіна? Ранєвської? Гаєва? Трофімова? Варі?

– У чому сенс зіставлення двох лакеїв – Фірса і Яші?

– Знайдіть позитивне і негативне в образах помісного дворянства.

– Як Ранєвську характеризує ставлення до слуг? Ані? Варі? Лопахіна? Трофімова?

– Як її характеризує відмова від пропозиції Лопахіна?

– Як можна оцінити доброту Ранєвської?

– Як зрозуміти слова А. П. Чехова: “Ранєвську грати нескладно, варто тільки від самого початку правильний тон узяти; потрібно придумати посмішку і манеру всміхатися, слід уміти одягнутися”?

– Кого можна вважати позитивними героями?

– У чому полягає комічність образів Ранєвської і Гаєва? А в чому їхня драматичність? Чи можна назвати їх комічними персонажами?

– Хто винен в драматичності їхнього життя?

– Як ви вважаєте, чим і чому лакеї нагадують своїх панів? Чи важливо це?

– У чому полягають витоки життєвої драми господарів “Вишневого саду”? Чи має рацію Петро, який вважає, що “влада над живими людьми переродила” їх усіх?

– Як характеризує Ранєвську і Гаєва те, що вони не приймають лопахінський проект порятунку вишневого саду?

– Що несуть своїй країні Лопахін і лопахіни? Що суперечливого в таких людях?

– Лопахін – переможець. Але чи почувається він щасливим господарем? Чому так часто називає своє життя безглуздим, нескладним, нещасливим?

– Якими ви бачите Петра Трофімова і Аню? Як ви вважаєте, чи вірив їм і в них Чехов?

– Останній звук, який лунає у творі,- стукіт сокири по дереву. Як ви вважаєте, чому саме так Чехов закінчив “Вишневий сад” – п’‎єсу, дія якої починається навесні (пора оновлення, надій), а закінчується восени?

– Які традиційні для російської літератури теми й образи дістали відображення в п’‎єсі А. П. Чехова “Вишневий сад”?

– Що означає вишневий сад для дійових осіб п’‎єси?

– Що в образі Ранєвської свідчить про нежиттєздатність її класу?

2) Літературна гра “Упізнай героя”

– “Господи, ти дав нам величезні ліси, неосяжні поля, найглибші обрії, і, живучи тут, ми самі повинні бути насправді велетнями…” (Лопахін);

– “О природа, чудова, ти виблискуєш вічним сяйвом, прекрасна і байдужа, ти, яку ми називаємо матір’‎ю, поєднуєш у собі буття і смерть, ти живеш і руйнуєш…” (Гаєв);

– “Дорога, вельмишановна шафо! Вітаю твоє лоно, життя, яке ось уже більше ста років було спрямовано до світлих ідеалів добра і справедливості; твій мовчазний заклик до плідної роботи не слабшав протягом ста років, підтримуючи… в поколіннях нашого роду бадьорість, віру в краще майбутнє і виховуючи в нас ідеали добра і суспільної самосвідомості” (Гаєв);

– “Обійти то дрібне і примарне, що заважає бути вільним і щасливим,- ось мета і сенс нашого життя. Вперед! Ми йдемо нестримно до яскравої зорі, яка горить там, далеко. Вперед! Не відставайте, друзі!” (Трофімов);

– “Ось як у сенсі обміну речовин потрібен хижий звір, який з’‎їдає все, що трапиться йому на шляху, так і ти потрібний” (Лопахін);

– “Перед нещастям те ж було: і сова кричала, і самовар гудів…” (Фірс);

– “О, мій милий, мій ніжний, прекрасний сад!.. Моє життя, моя молодість, щастя моє, прощавай!.. Прощавай!..” (Ранєвська);

– “Мій тато був мужик, ідіот, нічого не розумів, мене не вчив, а тільки бив сп’‎яну. По суті, і я такий же дурень і ідіот. Нічого не навчався, почерк у мене поганий, пишу я так, що від людей соромно, як свиня” (Лопахін);

– “Дачі та дачники – це так вульгарно, вибачте” (Ранєвська);

– “Я стала тривожна, все нервуюся. Мене ще дівчинкою взяли до панів, я тепер відвикла від простого життя, і ось руки білі-білі, як у панянки. Ніжна стала, така делікатна, благородна, всього боюся. Страшно так. І якщо ви, Яша, обдурите мене, то я не знаю, що буде з моїми нервами” (Дуняша);

– “І коли тато і матуся померли, мене взяла до себе одна німецька пані і почала мене вчити. Добре. Я виросла, потім пішла в гувернантки. А звідки я і хто я – не знаю. Все сама, сама, нікого в мене немає і. і хто я, навіщо я, невідомо…” (Дуняша);

– “Про сад мій! Після темної ненависної осені і холодної зими знову ти молодий, повний щастя, ангели небес не покинули тебе. Якби зняти з грудей і з плечей моїх важкий камінь, якби я могла забути моє минуле” (Ранєвська);

– “О, швидше б усе це минуло, швидше б змінилося як-небудь наше не складне, нещасливе життя” (Лопахін);

– “Треба бути чоловіком, у ваші роки треба розуміти тих, хто любить. І треба самому любити. “Я вища за любов!” Ви не вища за любов, а просто, як ось каже наш Фірс, ви нездара” (Ранєвська).

3. Лабораторна робота (з картками, за варіантами)

1) Завдання для 1-го варіанта

– Заповніть таблицю. Спробуйте об’‎єднати героїв у групи. Зазначте назви груп або ознаки, за якими ви їх об’‎єднували.

Герої “Вишневого саду”

Ім’‎я персонажа

Соціальний статус

Який час відображає (минуле, теперішнє, майбутнє)

Позитивна або негативна дійова особа

2) Виступи учнів (вибірково)

3) Висновок учителя

– Тож, прослухавши кілька відповідей, ми можемо дійти висновку, що неможливо з абсолютною точністю поєднати героїв у певні групи, окрім, скажімо, часових. У системі образів комедії відсутній розподіл героїв на позитивних і негативних, головних і другорядних, увага автора зосереджена не на діях, а на настрої. Враження про героїв п’‎єси виникає на перетині різних точок зору, виражених у самохарактеристиках персонажів, а також у стильовій різноплановості їхнього мовлення, в оцінках героїв іншими дійовими особами, в авторських коментарях, що подано в ремарках.

4) Завдання для 2-го варіанта

– Складіть та заповніть таблицю характеристиками дійових осіб п’‎єси через їхні портрети – “зовнішні” та “внутрішні” (психологічні) за зразком.

Любов Андріївна Ранєвська

Зовнішнє

Внутрішнє

Безтурботна дворянка, яка старіє; витратила всі свої статки на коханця; не знає ціни грошам, живе одним днем

Нещасна жінка, яка втратила чоловіка, сина, батьківщину, маєток, не має змоги розлучитися з минулим; віддано кохає свого обранця, незважаючи на те, що він підло використовує її, та ін.

5) Перевірка виконаної роботи

6) Висновок учителя

– Ми бачимо, що кожен персонаж у п’‎єсі індивідуальний. Він простий і складний водночас, він не заданий спочатку. У п’‎єсі Чехова практично всі дійові особи рівнозначні: ми не можемо сказати, хто важливіший для розуміння авторського задуму: Фірс або Гаєв, Шарлотта або Ранєвська, Єпіходов або Трофімов.

– Хто ж або що в такому випадку є центром чеховської п’‎єси? (Учні пропонують варіанти.)

У драматургічних творах неодмінно повинен бути центр – подія або персонаж, навколо якого розвивається дія. У п’‎єсі А. П. Чехова “центр” у традиційному розумінні втрачено. На його місце поставлений безмовний вишневий сад.

Саме він стає центром комедії, її головним персонажем. У цьому образі сполучається конкретне і вічне – молодість, спогади, чистота, щастя. Це її найважливіший символ, крізь який “мерехтять” ліричні, трагічні, комічні, іронічні, поетичні смисли образу.

4. Розв’язання проблемного питання

(Учні відповідають, що основний конфлікт п’‎єси – продаж маєтку – людина у вирі часу, те, що робить із людиною час. І саме час не тільки створює сюжет твору, а й надає п’‎єсі глибинного філософського підтексту.)

5. “Асоціативний кущ”

– Які тепер асоціації викликає у вас назва твору “Вишневий сад”?

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до контрольної роботи.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

А. П. ЧЕХОВ “ВИШНЕВИЙ САД”. ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ. СИСТЕМА ОБРАЗІВ. ПРОБЛЕМАТИКА. СТАРІ Й НОВІ ВЛАСНИКИ ВИШНЕВОГО САДУ – ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ