А. ДІМАРОВ “БЛАКИТНА ДИТИНА”. ДОБРОТА І ЛЮБОВ, РОЗУМІННЯ, ВЗАЄМОПІДТРИМКА В УКРАЇНСЬКІЙ РОДИНІ

Мета: аналізуючи ідейний зміст розділів повісті А. Дімарова “Блакитна дитина”, дослідіть, як у творі зображені взаємостосунки в українській родині, на чому вони грунтуються; розвивати вміння виразно й усвідомлено читати художні твори, вміти виділяти головну думку і коментувати її, пояснювати і обгрунтовувати поведінку і вчинки героїв; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття любові до батьків, родинних звичаїв, риси доброти, взаєморозуміння, чесності, порядності.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет Дімарова, фотокартки учнів “Моя родина”, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Розгадування кросворду “Сторінками повісті А. Дімарова “Блакитна дитина”.

По горизонталі: 1. Ім’я героя, який захоплювався літаками, відвідував планерний гурток. (Василь) 2. Що хотіла мати Толі, щоб німий пошив для її сина? (Портфель) 3. Толя і Ванько для організації мандрівки “поцупили в дядька Юхрима”… (Ворота) 4. Звідкіль плигав головний герой твору на парашуті за сорок копійок? З. (Вишки) 5. Учитель якого предмета ставив оцінки залежно від того, що ти одержав з іншого, попереднього. (Фізики) 6. Куди частенько пропонувала сходити Ніна Толі? В. (Кіно) 7. Як називали Івана, який обіцяв, але не дав хлопцям пограти у більярд? (Рудим) По вертикалі: 1. Твір А. Дімарова, написаний у 1986 р. (“Вершини”)

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності школярів

ІV. Основний зміст уроку

Шануй батька свого і матір свою.

Біблія

Не вживеться зрада там, де правда в хаті.

А. Малишко

1. Бесіда про українську родину

1.1. На дошці фотокартки учнівських родин, учні (за бажанням) роблять стислий коментар про свою сім’ю, її особливості, умови життя, атмосферу.

1.2. Питання для обговорення.

– Що ви розумієте під родиною?

– Від чого залежить її міцність?

– Якою була родина у головного героя твору? Як Толя ставився до мами, Сергійка?

– Чи піклувався герой твору про членів своєї сім’ї?

– Як, на ваш погляд, чи панувала в родині Толі доброта, любов, розуміння, взаємопідтримка? Відповідь вмотивуйте.

– Про що свідчить гостинність в українських родинах?

– На що заслуговують батьки від своїх дітей?

– Які б поради ви надали своїм товаришам по класу стосовно ставлення до членів своїх родин?

2. Опрацювання розділів твору А. Дімарова “Блакитна дитина”

2.1. “Про те, як я мало не став відмінником і яка б це була радість мамі.

2.1.1. Виразне читання або переказ з коментарем цікавих епізодів з розділу.

2.1.2. Тема: мрія Толі стати відмінником, яка так і не здійснилася.

2.1.3. Ідея: возвеличення справедливості, прагнення пізнати цікаве, збагатити власні знання, засудження хвалькуватості тих, хто обіцяє і не виконує своїх зобов’язань.

2.1.4. Основна думка: тільки працьовита, наполеглива, вольова людина може досягти визначеної мети і отримати відповідні результати.

1.5. Композиція.

Експозиція: рішення Толі стати відмінником, щоб потрапити після закінчення школи в інститут без іспитів.

Зав’язка: перешкоди, які траплялися перед Толею при здійсненні його мети – стати відмінником.

Кульмінація: написання контрольної роботи з тригонометрії, історія з чортиком на уроці у Марії Федорівни не дали можливості стати герою твору відмінником.

Розв’язка: приїхавши додому, мама вже не пекла пиріг для свого “відмінника”.

2.1.6. Зміст розділу.

Завітною мрією Толі було стати відмінником, щоб потім поступити до інституту без екзаменів. Однак мета визначена, але як “її досягти, якщо кожного дня щось трапляється і це щось заважало готуватися до занять: слідкував за грою у шахи між Федьком і його товаришем, ходив з класом кататися на ковзанах, читав книгу “Агасфер”.

Неприємна ситуація з чортиком на уроці української літератури, посередня оцінка з тригонометрії за контрольну роботу є свідченням того, що Толя не досить серйозно поставився до досягнення своєї мети – стати відмінником.

2.1.7. Бесіда за питаннями.

– Як Толя пояснював причини отримання ним посередніх оцінок?

– Чим цап викликав у учнів класу сміх?

– Що зумовило Толю прийняти рішення стати відмінником?

– Чим Толя роздратував Федька?

– Що виробляв Сергійко?

– Як мати сприйняла рішення сина стати відмінником?

– Чим Сонька зіпсувала настрій Толі?

– Чим Ванька похвалився Толі?

– Через що Толя не сміг сконцентрувати уваги на уроках?

– Що заважало другого дня Толі готуватися до уроків?

– Як сталося, що й третього і четвертого дня наш герой не зміг приділити значної уваги підготовці уроків?

– За що Толя отримав зауваження на уроці від Марії Федорівни?

– Чому ж все-таки мрія Толі стати відмінником не здійснилася?

2.2. “Останній шкільний розділ”.

2.2.1. Переказ цікавих епізодів розділу з відповідним коментарем.

2.2.2. Тема: зображення любові Толі до читання книжок, завдяки яким він одержав атестат відмінника і зіпсував собі зір.

2.2.3. Ідея: возвеличення значимості книги як носія людських знань.

2.2.4. Основна думка: книга повчає, розвиває і виховує людину, робить розумною, в усьому обізнаною.

2.2.5. Композиція.

Експозиція: прочитавши майже всі книги у шкільній бібліотеці, Толя записався до бібліотеки Палацу культури.

Зав’язка: Толя – улюблений читач і помічник Михайла Семеновича.

Кульмінація: через надмірне читання книг хлопець зіпсував собі зір, тому виникла загроза не потрапити на службу в армію.

Розв’язка: Толя вивчив напам’ять таблицю з буквами для перевірки зору, медкомісія не виявила у Толі вад у стані здоров’я.

2.2.6. Зміст розділу.

У кожного учня свої захоплення: у Мишка – стрільба, у Калюжного – футбол; Кім збирав поштові марки, у Василя – авіація, а у Толі – читання книг.

Прочитавши всі книги у шкільній бібліотеці, хлопець записався до бібліотеки Палацу культури. У ній Толя подружився з Михайлом Семеновичем, який працював там. Бібліотекар порадив Толі поступати на бібліотечний, однак Друга світова війна не дала хлопцеві продовжити навчання.

Толя зіпсував зір через те, що багато читав. Виникла загроза не потрапити до лав армії. Щоб обдурити медкомісію, хлопець вивчив всю таблицю з буквами для перевірки зору.

2.2.7. Бесіда за питаннями.

– Чому Толя і Мишко вирішили провчити Калюжного? Яким чином вони йому помстилися?

– У якій формі Толя писав листа Василю Гаврильченку?

– Чим захоплювався герой нашого втору?

– Яким чином Толя здивував гостя-інспектора з району?

– Якою обов’язковою умовою було для того, щоб записатися у бібліотеку Палацу культури?

– Як Толю записали до бібліотеки?

– Що у біліотекара Михайла Семеновича було дивного?

– Чим Толя допомагав бібліотекарю?

– Якою була причина того, що після закінчення школи хлопець не продовжив навчання в інституті?

– Що сказав Михайло Семенович про неминучість війни?

– Як вплинуло на Толю його надмірне захоплення книжками?

– Чому Толю могли не зарахувати до лав армії. Що для цього вирішив зробити хлопець?

2.3. “Проводи”

2.3.1. Виразне читання найулюбленіших епізодів розділу твору.

2.3.2. Тема: розповідь про проводи Толі в армію, пригоди героя і його товариша під час поїздки до місця служби.

2.3.3. Ідея: прагнення Толі і Мишка служити у визначених для себе військах, охороняючи мир і спокій рідного краю.

2.3.4. Основна думка: “…Служба в армії – це “не фунт ізюму”, що хто в ній не був, той попаде, а хто побув, той не забуде!”

2.3.5. Композиція.

Експозиція: турбота і сум матері з приводу розставання з сином. Зав’язка: Толя і Мишко у допризовному ешелоні.

Кульмінація: нічого немає страшного, як загубити свій ешелон і не потрапити на службу в армію.

Розв’язка: хлопці дізналися, що їх везуть в одну частину – в піхоту.

2.3.6. Зміст розділу.

Хвилюючими і сумними відбувалися проводи Толі на службу в армію. Всіх допризовників зібрали, зачитали список і оголосили команду розміщуватися в ешелони.

Приїхавши до Харкова, допризовники викупалися, підстриглися. Толя і Мишко відстали від поїзда, бо довго шукали його, несучи відра з борщем, щоб нагодувати таких, як вони самі.

Врешті-решт хлопці дізналися, що вони будуть служити не у танкових або морських військах, а в піхоті.

2.3.7. Бесіда за питаннями.

– Як мати сприймала те, що Толя йде в армію?

– Де збирався служити герой твору?

– Про що розповіла Толі Оля Чровжова стосовно навчання в інституті?

– Через що мама перешивала торбу для свого сина?

– Що відчував Толя, залишаючи маму, рідну домівку?

– Як новобранці сприймали військові збори?

– Чому Толя не хотів, щоб мати його проводжала до вокзалу?

– Що робили допризовники по приїзду до Харкова?

– Як в армії ставилися до підлабузників? Що в них дратувало Толю і Мишка? Як вони помстилися Лакузі?

– Куди хлопці ходили по обід?

– Які труднощі витримали Толя і Мишко, розшукуючи свій ешелон, несучи в руках відра з борщем?

– Як хлопці наздогнали ешелон з допризовниками?

– Про що дізналися Толя і Мишко, їдучи далеко за Полтаву?

2.4. “Як воно в піхоті”.

2.4.1. Переказ розділу з відповідним коментарем.

2.4.2. Тема: розповідь про особливості служіння в піхотних військах.

2.4.3. Ідея: возвеличення сили волі, прагнення бути дисциплінованим, відповідальним, пунктуальним.

2.4.4. Основна думка: військова служба чоловіків виховує, дисциплінує, загартовує, вчить бути працьовитим і долати будь-які труднощі.

2.4.5. Композиція.

Експозиція: перші незручності під час перебування в армії.

Зав’язка: умови, в яких перебував Толя-військовослужбовець. Кульмінація: сон Галі про виконання ним завдання командиру взводу. Розв’язка: розповідь командира взводу про свої перші кроки служби у Середній Азії.

Прокинувшись вранці, Толя не зміг зорієнтуватися, де він знаходиться. Підйом, зарядка, сніданок, заняття…

Солдати дуже поважали командира взводу, бо він був зразком для кожною з них. Він ніколи не кричав, завжди врівноважений, мав орден Червоної Зірки. Лейтенант розумів потреби, труднощі солдат, бо сам пройшов гартування у Середній Азії.

2.4.7. Бесіда за питаннями.

– Як герой твору сприймав команду “Під-йо-ом!”

– Чому помкомвзводу насміхався над хлопцями?

– Чим пояснити розчарування Мишка від свого перебування в армії?

– Який приклад помкомвзоду заслужив на увагу Мишка?

– За що було покарано хлопців? Яким виявилися їх одяг та взуття після “умивання”?

– Що може трапитися, якщо неправильно взутися?

– Якої шкоди завдають військовим обмотки?

– Як військова форма вплинула на зовнішній вигляд майбутніх захисників рідного краю?

– Чому вчили захисників в армії?

– Який зовнішній вигляд повинен мати боєць?

– Який був розпорядок дня у Толі в неділю?

– Як герой ставиться до помкомвзводу?

– Чим командир взводу відрізнявся від інших керівників? За що його поважали солдати?

– Чому Толя не виконав наказу командира під час занять у полі?

– Про які труднощі своєї військової служби розповів командир взводу?

V. Підсумок уроку

Мікрофон-одкровення: “Що необхідно кожному із вас для того, щоб у родині завжди панувала доброта, любов, розуміння, взаємо підтримка”.

VI. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів

VII. Домашнє завдання

Скласти план до характеристики образу Толі, дібрати цитати; знати ідейно-художній аналіз останніх трьох розділів повісті; підготувати малюнок на тему “Яким я уявляю Толю” (за бажанням учнів).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

А. ДІМАРОВ “БЛАКИТНА ДИТИНА”. ДОБРОТА І ЛЮБОВ, РОЗУМІННЯ, ВЗАЄМОПІДТРИМКА В УКРАЇНСЬКІЙ РОДИНІ