А. Азімов “Фах”. Образ Джорджа Плейтена – СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ

Тема. А. Азімов “Фах”. Образ Джорджа Плейтена. Проблема духовної реалізації людини. Розуміння сутності культури й освіти, призначення людини в сучасному світі. Утвердження сили людського інтелекту, самостійності мислення, творчої уяви, моральних цінностей

Мета: навчальна: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору А. Айзімова; розвивальна: розвивати образне, критичне мислення, творчу уяву, навички пошуково-дослідницької роботи, ігрової навчальної діяльності; виховна: сприяти вихованню любові до художньої літератури, прагнення до самоосвіти, до обрання майбутньої професії відповідно до своїх здібностей та нахилів.

Обладнання: портрет письменника, наочний матеріал до біографії, видання твору, ілюстративні матеріали, кінофільм (за вибором учителя).

Теорія літератури: оповідання, науково-фантастична література, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: нетрадиційний урок (урок-гра “Мандрівка в майбутнє”).

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

Усний твір – характеристика головного героя оповідання А. Азімова Джоржа Плейтена

Очікувана відповідь

Головний герой оповідання – Джордж Плейтен. З дитинства усі помічали в ньому неабиякі здібності та кмітливий розум. У період між Днем читання та Днем Освіти (від восьми до вісімнадцяти років) він потайки читав літературу, щоб більше знати про свій майбутній фах, адже був переконаний, що принесе користь, отримавши звання дипломованого програміста.

У вісімнадцять років на Джорджа Плейтена та його однолітків чекав так званий День Освіти. Джорджа відправили на постійне проживання до Інтернату. Опинившись у цьому місці, Джордж був розлючений, оскільки вважав, що потрапив сюди помилково Пробувши рік в Інтернаті, Джордж наважився на втечу. На перший погляд, здавалося, що його тут ніхто не тримав: відсутні перешкоди, не було охоронців тощо. Сусід Джорджа по кімнаті – Омейні – не радив йому це робити, однак юнака неможна було зупинити на мізерні кошти, зароблені протягом перебування в Інтернаті, він купив квиток на літак до Сан-Франциско на День Олімпіади. Серед списку учасників цієї Олімпіади молодий невдаха помітив ім’‎я свого приятеля Арманда Тревіліана. Той так і не став переможцем, утратив надію потрапити на Новію, планету класу А.

Джордж шукав зустрічі із Армандом. Між ними виникла суперечка, і це загрожувало Джоржу ув’‎язненням. Врятував його сивий чоловік, присутність якого юнак помітив давно. Той чоловік, Інженеску, на прохання свого нового знайомого влаштував йому відеорозмову з представниками Новії. Плейтен намагався їх переконати в доцільності використання методів освіти минулого, які мали базуватися на поступовому і грунтовному оволодінні знаннями без застосування стрічок освіти Однак у новіан постало запитання, наскільки тривалими будуть ці методи і чи не трапиться так, що отримані знання запізняться в часі. Розчарований Джордж відчув потребу довести свою справу до кінця. Однак йому вкололи заспокійливе, і незабаром він знову опинився в Інтернаті Омейні розповів йому, що за ним стежили виявилося, він повинен був знаходитися під особливим наглядом, оскільки був найбільшою цінністю своєї планети. Таких, як він, небагато, саме тому їх оберігали, вміщуючи до непрестижних інтернатів. Їхнє призначення – впроваджувати в життя нові ідеї для поліпшення рівня освіти і загалом рівня життя. Отже, завдяки своїм креативному розумові, наполегливості, прагненню до самоосвіти головний герой досяг мети й опинився на найвищому суспільному щаблі.

IV. Літературна гра “Мандрівка в майбутнє”

Методичний коментар. Учні колективно (або в групах) заповнюють перші дві колонки, третю колонку заповнюють після захисту проектів (можна на основі прочитаних науково-фантастичних творів, наприклад “Сонячної машини” В. К. Винниченка, “Капітанів космосу”, К. С. Лемешева, “Чарлі і шоколадної фабрики” Р. Дала та ін. , з конкретними прикладами винаходів).

В оповіданні А. Айзімова “Фах”

Нині на Землі

Проект на майбутнє

Розвиток цивілізації

Земляни освоїли Галактику, заселили 1500 планет

Активно освоюється космос, але ресурси інших планет ще не використовуються

Освоєння найближчих планет, постачання звідти ресурсів

Розвиток суспільства

Інтелектуально кероване суспільство

Демократичне, авторитарне, тоталітарне

Унітарне, мирне, гармонійно розвинене на демократичних засадах, без кордонів, але зі збереженням своїх національних позитивних особливостей

Освіта

За допомогою програмування людей

Шкільна, вишівська, самостійна за допомогою книг, інших носіїв інформації

Розширення можливостей пам’‎яті, широкий розвиток логічного, образного, критичного мислення

Медицина

Високий рівень дослідження інтелектуальних можливостей людини, її психологічного стану, можливість на них впливати

Невисокий рівень, не подолано багато хвороб, недостатньо проводиться досліджень через брак коштів

Подолання невиліковних хвороб, високий рівень профілактики, здоровий спосіб життя (штрафи за недотримання)

Наука і техніка

Високорозвинені, надточні технології, особливо в металургії

Розвинені, але не на достатньому рівні через брак матеріальних ресурсів

“Розумне житло”, створення за допомогою технічних засобів максимально комфортного проживання

Відпочинок

Дискотеки, розваги

Клуби, кафе, природа, спорт

Мандрівка за допомогою телепортації тощо

V. Домашнє завдання

Скласти програму самоосвіти та самовдосконалення для обрання майбутньої професії

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Займи позицію”

– Оповідання “Фах” стало гімном людському розуму і прогнозом того, якою повинна була бути людина майбутнього

Так

Можливо

Ні


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

А. Азімов “Фах”. Образ Джорджа Плейтена – СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ